Scotch ® High Performance Masking Tape 214, Tan, 5/8 in x 180 yd, 14 Roll/Case
| UPC | 00051115176005 |
|---|---|
| 3M ID | 7000049031 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® High Temperature Masking Tape 214 has proven to perform very well in high heat applications, and on stain sensitive surfaces including copper, silver, other metals, and white paints. It generally removes cleanly following bake cycles up to 350°F/ 177°C for 30 minutes. The crepe paper backing tears easily, and offers moderate conformability, and lifts off cleanly. The synthetic rubber adhesive also bonds well to paper, metal, wood, and painted surfaces to resist lifting and curling. Under normal operating conditions, the tape features one-piece removal and is sliver resistant.
Recommended Applications
Applications involving sensitive metals and delicate surfacesHigh temperature bake cycles
What is Masking Tape?Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Exceptional non-staining performance on copper, silver and other metals
- High temperature resistance for paint-bake applications
- Synthetic rubber adhesive has moderate adhesion and high heat resistance
- Crepe paper backing provides easy hand tearing
| 3M ID | 7000049031 |
|---|---|
| Part number | 214 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Fine Line Masking, Fine Lines, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Beige |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 214 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 392.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.015 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 53.19641151093326 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.8642120677647201 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.773097219426332 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 871.733 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 350.671 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.098968948706082 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.822492450655641 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.488 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.909 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 14 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 14 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 14 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1243.4071587227095 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1082.335225347816 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 490.939 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


