Scotch-Mount™ Indoor Double-Sided Mounting Tape 110H-MR, 3/4 in x 38 yd (1.9 cm x 34.75 m)
Scotch-Mount Indoor Double-Sided Mounting Tape features 3M Industrial Strength Adhesive. Holding up to 15 lbs, this foam tape can be used indoors and is ideal for painted drywall and painted and finished wood.
Special Price
$34.06
Regular Price
$40.07
| UPC | 00638060926710 |
|---|---|
| 3M ID | 7100250334 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Mount™ Indoor Double-Sided Mounting Tape is ideal for painted surfaces and allows you to quickly and easily beautify and organize your space. Whether you’re creating a gallery wall or affixing the family chore chart, this permanent double-sided foam tape holds up to 15 pounds and delivers a strong bond every time because of its 3M™ industrial strength adhesive. Your work is up and ready to admire in 30 seconds flat – no nails or hammer needed. Never let how you’re going to hang it get in the way of your creativity with the powerful adhesion of Scotch-Mount™ Indoor Double- Sided Mounting Tape.
- IDEAL FOR PAINTED DRYWALL: One of the most commonly used surfaces
- STRONG BOND: Delivers a strong, permanent bond on contact
- HOLDS UP TO 15 LB: Features 3M™ industrial strength adhesive. To hold 1 lb use 3 inches, To hold 15 lb use 45 inches
- SURFACES: Designed for Painted Drywall, Finished Wood, Metal, Acrylic, Tile and Glass
- INDOOR USE: Application temperature 50°F to 100°F
- EASY TO APPLY DESIGN: Great for do-it-yourself projects
- NO MESS OR TOOLS: Use instead of nails and screws
- APPLICATION TIPS: Ensure your surface is smooth, clean and dry for the best bond
- COLOR: White
- SIZE: 3/4 in x 350 in roll
| 3M ID | 7100250334 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, scotch mounting tape, mounting tape, fastening tape, Mounting squares, mounting tape, wall mounting tape, adhesive mounting, hanging |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Mount™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 11.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 430.912 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 28.575 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 94.92182370191512 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9499983432260997 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8999997067851913 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1555.49 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 408.233 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 28.575 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 28.575 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 909.7236698410404 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.279999815693548 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.399998240711148 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.45 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.87992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14907.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2848.56 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2449.398 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.843 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.918 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.715 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97576.96680747693 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 487.99983121409207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 388.80063172138455 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.599 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 176.357 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.231 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


