Scotch-Mount™ Indoor Double-Sided Mounting Tape 110H-DC, 1/2 in x 80 in
Scotch-Mount Indoor Double-Sided Mounting Tape features 3M Industrial Strength Adhesive. Holding up to 15 lbs, this foam tape can be used indoors and is ideal for painted drywall and painted and finished wood.
Special Price
$2.62
Regular Price
$3.08
| UPC | 00051141334455 |
|---|---|
| 3M ID | 7100217213 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Mount™ Indoor Double-Sided Mounting Tape is ideal for painted surfaces and allows you to quickly and easily beautify and organize your space. Whether you’re creating a gallery wall or affixing the family chore chart, this permanent double-sided foam tape holds up to 15 pounds and delivers a strong bond every time because of its 3M™ industrial strength adhesive. Your work is up and ready to admire in 30 seconds flat – no nails or hammer needed. Never let how you’re going to hang it get in the way of your creativity with the powerful adhesion of Scotch-Mount™ Indoor Double- Sided Mounting Tape.
- IDEAL FOR PAINTED DRYWALL: One of the most commonly used surfaces
- STRONG BOND: Delivers a strong, permanent bond on contact
- HOLDS UP TO 15 LB: Features 3M™ industrial strength adhesive. To hold 1 lb use 3 inches, To hold 15 lb use 45 inches
- SURFACES: Designed for Painted Drywall, Finished Wood, Metal, Acrylic, Tile and Glass
- INDOOR USE: Application temperature 50°F to 100°F
- EASY TO APPLY DESIGN: Great for do-it-yourself projects
- NO MESS OR TOOLS: Use instead of nails and screws
- APPLICATION TIPS: Ensure your surface is smooth, clean and dry for the best bond
- COLOR: White
- SIZE: 1/2 in x 80 in roll
- Color: white
| 3M ID | 7100217213 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, scotch mounting tape, mounting tape, fastening tape, Mounting squares, mounting tape, wall mounting tape, adhesive mounting, hanging |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Sub-Category | Indoor Mounting Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Mount™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 25.31 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.237 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.23182383372641 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.055798998558992514 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03549883345700899 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.717992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 282.379 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 16.102 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.237 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 249.5667924406715 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5389993663253198 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.21299300074205393 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.562992125984252 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.124803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4089.667 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 96.612 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 19.21 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.477 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1292.25100969887 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.729999624993692 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.8519720029682157 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21176.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1238.307 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 386.448 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.132 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95380.11202006656 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 171.99804308877594 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 42.59771829936204 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.563 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 19.322 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.203 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


