Scotch-Mount™ Extreme Double-Sided Mounting Strips 414H-ST, 1 in x 3 in (2,54 cm x 7,62 cm) EA, 8 Strips
Scotch-Mount™ Extreme Double-Sided Mounting Strips features 3M™ Industrial Strength Adhesive. Holding up to 12 lbs this maximum strength, conformable tape can be used indoors and outdoors.
Special Price
$3.13
Regular Price
$3.68
| UPC | 00051141397252 |
|---|---|
| 3M ID | 7100216166 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For your toughest jobs, go for our strongest hold–Scotch-Mount™ Extreme Double-Sided Mounting Strips with 3M™ industrial strength adhesive. Equipped with our powerful permanent adhesive, these double-sided strips defy gravity, holding an item up to 30 pounds. They're weather resistant for a long lasting bond, indoors and outdoors. So whether you’re mounting artwork in your new apartment, or adding wall organization to the garage, Scotch-Mount™ Extreme Double-Sided Mounting Strips do the job quickly, easily and without the hassle of tools.
- MAXIMUM STRENGTH: Our strongest tape for our toughtest jobs
- SUPERIOR BOND: Delivers a superior, conformable bond on contact
- HOLDS UP TO 30 LB: Features 3M™ industrial strength adhesive. To hold 1.5 lb use 1 Strip, To hold 30 lb use 20 Strips
- SURFACES: Designed for Painted Drywall, Painted/Finished Wood, Metal, Acrylic, Smooth Stone, and Painted Concrete
- INDOOR OR OUTDOOR USE: Application temperature 50°F to 100°F
- EASY TO APPLY DESIGN: Great for do-it-yourself projects
- NO MESS OR TOOLS: Use instead of nails and screws
- APPLICATION TIPS: Ensure your surface is smooth, clean and dry for the best bond
- COLOR: Black
| 3M ID | 7100216166 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, scotch mounting tape, mounting tape, fastening tape, heavy duty, Mounting squares, mounting tape, wall mounting tape, adhesive mounting |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Acrylic Foam |
| Color Family | Black |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Black |
| Product Sub-Category | Extreme Mounting Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Mount™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 20.684 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 10.16 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.600011326006904 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04560041431032008 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.02729984192635339 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 157.316 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 12.383 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.16 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 71.24998108263934 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.18899788812585186 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.10919936770541357 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1167.578 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 49.532 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 24.13 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 449.2799930481751 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.137999741926876 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.43679747082165427 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7362.38 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 516.188 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 198.128 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.192 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 16 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87141.9065672777 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 217.9996987162725 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 69.88653711260619 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.267716535433074 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.428 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 31.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.099 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2560 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


