Scotch-Mount™ Clear Double-Sided Mounting Tape 410H, 1 in x 60 in (2.54 cm x 1.52 m)
Scotch-Mount Clear Double-Sided Mounting Tape features 3M Industrial Strength Adhesive. Holding up to 6 lbs, this invisible tape can be used indoors and is ideal on glass, metal, ceramic tile and acrylic when you want to feature what you are hanging and not how it is hung.
Special Price
$3.83
Regular Price
$4.50
| UPC | 00051141369884 |
|---|---|
| 3M ID | 7100235241 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For items that need an undetectable mounting means, reach for the stealth adhering power of Scotch-Mount™ Clear Double-Sided Mounting Tape. Virtually clear, this double-sided permanent tape is perfect for mounting glass, tiles and artwork. Its strong bond holds up to 15 pounds, without the hassle of nails or a hammer because of its 3M™ industrial strength adhesive. So whether you're mounting acrylic cosmetic organizers or a translucent picture frame, affix it confidently with Scotch-Mount™ Clear Double-Sided Mounting Tape.
- INVISIBLE HOLD: Virtually clear design lets your décor take center stage
- STRONG BOND: Delivers a strong, permanent bond on contact
- HOLDS UP TO 15 LB: Features 3M™ industrial strength adhesive. To hold 1 lb use 4 inches, To hold 15 lb use 60 inches
- SURFACES: Designed For: Glass, Tile, Acrylic and Metal
- INDOOR USE: Application temperature 50°F to 100°F
- EASY TO APPLY DESIGN: Great for do-it-yourself projects
- NO MESS OR TOOLS: Use instead of nails and screws
- APPLICATION TIPS: Ensure your surface is smooth, clean and dry for the best bond
- COLOR: Clear
- Color: clear
| 3M ID | 7100235241 |
|---|---|
| Keywords | window film, indoor window film, window films, cold air window film, window insulator kit, window kit |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foam Tapes > General Purpose Foam Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Acrylic |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Mount™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 53.886 G |
| Base - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.098 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 29.272418781058036 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.11879829460094313 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0974994354512621 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.2196850393700787 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 479.689 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 44.225 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.098 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 123.74998962596351 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7199988835791042 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5849966127075726 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2027.899 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 265.35 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 576.4062433636678 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.231998809856524 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.3399864508302906 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9445.606 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1466.01 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1061.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97882.08552795058 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 503.99877758084864 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 339.29803537039214 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.62204724409449 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.604 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 153.903 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.235 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 3480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 145 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 29 |
Write Your Own Review

