Scotch-Brite™ Unitized Wheel Pack 992S, 5 ea/Case
| UPC | 00048011155098 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120836 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Made with EXL material, our versatile Scotch-Brite™ Unitized Wheel Pack 992S contains an assortment of wheels ranging from 1/2 to 2 inches and comes in a range of grades and densities. EXL material in the higher densities can be extremely tough, delivering aggressive cutting power for effective deburring of edges and corners without damaging the part. The lower densities are soft and conformable and work well for finishing contoured surfaces. EXL wheels remove burrs without gouging or marring the work surface, leave a clean edge and produce consistent results. The open-web construction also minimizes heat buildup during operation, making these wheels ideal for use on heat sensitive materials.
Ideal for Finishing Hard-to-Reach AreasScotch-Brite™ Unitized Wheel Pack 992S presents a unique opportunity to sample a variety of wheels and experiment with various sizes, minerals and grades. As the nature of each project changes depending on technical requirements, Scotch-Brite™ Unitized Wheel Packs offer an economical solution for trying an assortment of wheels.These wheels are designed for use with a die grinder and, as both the power tool and wheel are portable, approaching the substrate from different angles becomes easier. Subsequently, unitized wheels are a great option for those hard-to-reach areas that still require a superior finish.
- Pack includes a range of minerals, grades and sizes
- Unitized wheels are cured and compressed for enhanced toughness and durability
- Unitized wheels cut aggressively without compromising part geometry
- Open web is load resistant, minimizing debris and contributing to longer service life
- Open web continually breaks down to reveal fresh, sharp mineral
| 3M ID | 7000120836 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Product Number | 992S |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.38 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.7 |
| Base - Metric Gross Weight | 140.614 G |
| Base - Metric Height Dimension | 31.75 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 162.052 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 68.58 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.541381665440497 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.31000080534864377 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2909660936316014 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.38 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.7 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.353 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 131.98 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.75 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 162.052 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 68.58 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 207.44259008203056 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6499395701916237 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.454830468158007 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3399.375 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 748.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 659.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.111 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96295.46818148755 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 720.9115973445497 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 611.028796626363 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.578 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 277.158 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2100 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


