Scotch-Brite™ Unitized Wheel Pack 990S, 5 ea/Case
| UPC | 00048011182452 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120830 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Made with EXL material, the versatile Scotch-Brite™ Unitized Wheel Pack 990S contains an assortment of wheels ranging from 1 inch to 3 inches and comes in a range of grades and densities. EXL material in the higher densities can be extremely tough, delivering aggressive cutting power for effective deburring of edges and corners without damaging the part. The lower densities are soft and conformable and work well for finishing contoured surfaces. EXL wheels remove burrs without gouging or marring the work surface, leaves a clean edge and produces consistent results. The open-web construction also minimizes heat buildup during operation, making these wheels ideal for use on heat sensitive materials.
Scotch-Brite™ Unitized Wheel Pack 990S presents a unique opportunity to sample a variety of wheels and experiment with various sizes, minerals and grades. As the nature of each project changes depending on technical requirements, Scotch-Brite™ Unitized Wheel Packs offer an economical solution for trying an assortment of wheels. These wheels are designed for use with a die grinder and, as both the power tool and wheel are portable, approaching the substrate from different angles becomes easier. Subsequently, unitized wheels are a great option for those hard-to-reach areas that still require a superior finish.
- Unitized wheels are cured and compressed for enhanced toughness and durability
- Unitized wheels cut aggressively without compromising part geometry
- Open web is load resistant, minimizing debris and contributing to longer service life
- Open web continually breaks down to reveal fresh mineral for sharper cutting action
- Contains a variety of wheels designed to deburr, polish, blend and clean a variety or metals
| 3M ID | 7000120830 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 990S |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 261.0 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Unit of Use - Billing Unit | PAK |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 81.07828223530463 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5754065043025305 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4991265615865628 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1328.635 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 226.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 405.39141117652315 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8770325215126524 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.495632807932814 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.889763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6643.175 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.305 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.132 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.187 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.175 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 656.9775413109352 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 539.0566865134879 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 244.512 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 36 |


