Scotch-Brite™ Roloc™ Unitized Wheel Pack 988S, 3 in, 5 ea/Case
| UPC | 00048011171821 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120843 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Manufactured with compressed, non-woven fiber construction and uniform grain distribution, the wheels in the Scotch-Brite™ Roloc™ EXL Unitized Wheel Pack 988S produce consistent, professional results for weld polishing, deburring aircraft parts, and blending and finishing on a variety of metals, plastics and composites. Made with premium abrasive mineral, EXL wheels take on challenging surfaces while reducing the need for rework or additional finishing steps.
EXL material in the higher densities can be extremely tough, delivering aggressive cutting power for effective deburring of edges and corners. The lower densities are soft and conformable and work well for finishing contoured surfaces. These EXL wheels remove burrs without gouging or marring the work surface, leave a clean edge, and produce consistent results. The open-web construction also minimizes heat buildup during operation, making the wheels ideal for use on heat sensitive materials.
This versatile wheel pack includes five 3" Roloc quick-change wheels in a range of densities and grades, along with the backup pad needed for convenient attachment to a right angle tool or die grinder. Soft 2 density wheels offer conformability and flexibility for finishing flat, contoured, or irregular surfaces. Hard densities 6-8 offer strong edge retention to help maintain consistent shape and maximum cutting action. The pack includes wheels in three grades: Medium/Course (aluminum oxide), and Fine (silicon carbide).
3M™ Roloc™ TR quick change wheels and discs have diameters 3" and smaller and feature a plastic threaded button designed to easily and quickly screw onto a Roloc™ holder (included) so that operators can conveniently change wheels or discs with a simple twist-off, twist-on motion. The Roloc TR system provides a secure attachment even for heavy-duty applications, and the variety of available 3M Roloc products allows swapping from one application to the next in seconds.
- Tough, layered, unitized construction deburrs and finishes in one step
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Minimizes heat build up to lessen impact on heat-sensitive materials
- 3M™ Roloc™ quick-change threaded attachment enables fast and easy wheel change-out for multi-step finishing processes
- Pack includes densities and grades ranging from soft and conformable to hard and aggressive for utility in a wide variety of applications
| 3M ID | 7000120843 |
|---|---|
| Keywords | unitized wheel, roloc, roloc disc, 3m roloc, 3m bristle disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| For Use On | Metals |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 988S |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 164.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 69.85 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.361999034507569 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.35079955158857723 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.032 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 159.12 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 69.85 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 480.4799688339534 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8999958707418294 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.753997757942886 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7873.656 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1315.416 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 795.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.624 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.558 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90315.14126020377 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 464.9990034003438 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 263.0996636914329 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.48 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 119.34 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.139 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 750 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 750 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


