Scotch-Brite™ Roloc™ Radial Bristle Disc, 3 in 120, 10/Carton, 40 ea/Case
| UPC | 48011242781 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138178 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Under normal use, the flexible bristles on the Scotch-Brite™ Roloc™ Radial Bristle Disc remain safely in place and can achieve the desired finish using light pressure. This disc is designed to last longer than wire and other abrasive discs and it works well on aluminum, brass, bronze, carbon steel, cast iron, stainless steel, and other metals. It was engineered for general industrial, aerospace, automotive, metalworking, transportation, and automotive applications.
Ceramic Aluminum Oxide Provides Fast Cutting Action3M™ ceramic aluminum oxide blend is a ceramic mineral designed using a proprietary process to enhance toughness and hardness of the grain for a higher level performance.Ceramic aluminum oxide blend is engineered to fracture frequently and surpasses aluminum oxide abrasives in both cut-rate and durability.Perfect for moderate to heavy stock removal as well as finishing, ceramic abrasives are built to cut fast and handle intense heat and stress applications.
Roloc™ Attachment for Easy Swap Out of DiscsThe Scotch-Brite™ Roloc™ Radial Bristle Disc is designed to be used with portable hand tools, so operators may facilitate direct contact between the abrasive and the surface area at the exact location where it's required. The Roloc™ attachment makes changeouts between discs even easier. The disc locks securely with 1/2 turn on and 1/2 turn off and the Roloc™ disc pad assembly is designed to fit a variety of tools with or without collets or chucks and is ideal for use on right angle or straight shaft air tools.
The Many Benefits of Open Web AbrasivesScotch-Brite™ abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven fiber matrix. Combining abrasives and non-woven material creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
- Molded, abrasive-filled bristles strip, deburr, blend, finish, polish, clean, and remove coatings more effectively, with less pressure than wire brushes
- 3M™ Ceramic Abrasive Grain provides aggressive cutting and consistent finish quality throughout the life of the disc
- Flexible bristles require less pressure than wire brushes and conform to contours, even on complex parts
- Bristle spacing is ideal for coating removal and other high-loading substances
- Contains no wire filaments for improved safety
| 3M ID | 7100138178 |
|---|---|
| Keywords | bristle brush, bristle disc, 3m bristle disc, 3m roloc bristle disc, nylon bristle brush |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Bristle Brushes & Discs |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | White |
| For Use With | Portable Hand Tools |
| Grit | P120 |
| Product Color | White |
| Product Number | RR-ZB |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Rolocâ„¢ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 5.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.011023113109243879 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.011023113109243879 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 73741.79 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 38.24065128445218 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.39997365916891414 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.11023113109243879 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.05511811023622 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.0708661417322833 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.0708661417322833 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 626.652 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 50.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.103 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.078 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.078 M |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 219.09965079772678 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5998946366756566 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.44092452436975516 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.779527559055118 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3590.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 725.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 200.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.096 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.22 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.17 M |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 610.6804662521109 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 160.05560234622112 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 14520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 14520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 363 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |

