Scotch-Brite™ Roloc™+ Cut and Polish Flap Brush, 3 in x 1-3/8 in, A MED, 10 ea/Case
| UPC | 48011145884 |
|---|---|
| 3M ID | 7100088221 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Roloc™+ Cut and Polish Flap Brush is made with aluminum oxide mineral. A popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used for sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
The Scotch-Brite™ Roloc™+ Cut and Polish Flap Brush was engineered to conform to the substrate, making it a great option for working inside diameters and for blending surface imperfections. Its open, flexible flap construction makes it soft and pliable, producing uniform finishes. The open structure of the web reduces the risk of discoloring the part and resists loading, which prolongs the product's life. Non-Woven Web is engineered to continually expose fresh abrasive to the work surface, for a consistent, smoother finish – without the risk of overworking the part and disturbing critical tolerances.
- Aluminum oxide mineral easily removes surface imperfections, helping to cut faster
- Easy abrasive wheel attachment
- Heavy-duty design prolongs service life
- Load resistant open web helps produce a consistent finish
- Open web conforms to substrate to minimize gouging
| 3M ID | 7100088221 |
|---|---|
| Keywords | flap brush, surface conditioner, abrasive, surface conditioning disc, scotch brite roloc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Flap Brushes |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Beige |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Rolocâ„¢+ |
| Country of Origin | Mexico |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.37480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 87.543 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 34.92 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.19299927818450738 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.19299927818450738 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.3748031496062991 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 50690.223 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 87.543 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 34.92 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BRSH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 289.33328142246836 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.1499964825246067 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9299927818450737 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4741.323 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 975.222 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 875.43 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BRSH |
| Shipper - Item Unit | BRSH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93854.51841769826 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 572.0003623517741 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 486.35738736081476 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.538 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 220.608 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.184 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 252 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BRSH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |

