Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc, 07540, 1 in 36, 6/Carton, 36 ea/Case
| UPC | 51131075405 |
|---|---|
| 3M ID | 7100081711 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Under normal use, the flexible bristles on Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc remain safely in place and can achieve the desired finish. Combining 3M™ Ceramic Abrasive Grain with polymer bristles make this disc a good match for soft and hard metals alike. The springy and responsive design of the bristles helps prevent gouging of the substrate, but the sharp abrasive mineral and durable polymer blend will still cut efficiently. Operators may use Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc on a versatile range of metals including aluminum, brass, bronze, carbon steel, cast iron and stainless steel.
3M™ Ceramic Abrasive Grain Enhances Abrasive Cut Rate and DurabilityThe 3M™ Ceramic Abrasive Grain that is used in Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc is a unique aluminum oxide blend that's engineered to fracture frequently.Through a proprietary process, the grain is engineered to be tougher and harder than regular aluminum oxide, so it has enhanced cut-rate and durability. The fast and sharp cutting action of 3M™ Ceramic Abrasive Grain alleviates the amount of manual pressure needed to efficiently abrade the surface. It's a great match for applications like cleaning, paint stripping and the removal of coatings,sealants and rust.
Roloc™ Attachment for Easy Disc and Tool AssemblyThe small size and portability of Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc makes it well suited for hard to-reach-areas. Additionally the 3M Roloc™ attachment and disc pad assembly makes changeouts between discs even easier. It locks securely with 1/2 turn on and 1/2 turn off. The 3M Roloc Disc Pad Assembly is designed to fit a variety of tools with or without collets or chucks and is ideal for use on right angle or straight shaft air tools.
Superior Load ResistanceUnlike conventional steel-wool abrasives, Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc is made with polymer bristles that contain no wire filaments.The radial layout and spacing between the bristles was purposefully engineered to maximize load resistance. Spacing between bristles allows unwanted swarf to escape, so the abrasive does not get clogged with debris and the mineral can keep cutting sharper, longer. Additionally, the strong polymer blend that makes up the bristles is stiff and durable, so it adds even more longevity to the disc's service life. Trust Scotch-Brite™ Roloc™ Body Man's Bristle Disc for those substrates that call for superior load resistance.
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Effectively strip, deburr, blend, finish, polish, and clean
- PROPRIETARY 3M CERAMIC ABRASIVE GRAIN: Delivers aggressive cutting power and consistent finish quality throughout the entire lifespan of the disc
- FLEXIBLE AND CONFORMABLE: Flexible bristles require less pressure than wire brushes and conform to contours, even on complex parts
- MOLDED, ABRASIVE-FILLED BRISTLES: Remove coatings with greater efficiency and less pressure compared to wire brushes
- IDEAL BRISTLE SPACING: Designed for high-loading substances, ensuring optimal performance
- WIRE FILAMENT-FREE: Enhances safety by eliminating wire filaments commonly found in wire brushes
- ROLOC™ ATTACHMENT SYSTEM: Easy disc changes for multi-step finishing processes
| 3M ID | 7100081711 |
|---|---|
| Keywords | bristle brush, bristle disc, 3m bristle disc, 3m roloc bristle disc, nylon bristle brush |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Bristle Brushes & Discs |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36 |
| Product Color | Purple |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Rolocâ„¢ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 1 |
| Base - Metric Gross Weight | 7.3 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.016093745139496064 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.016093745139496064 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 16387.064 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 16.012630450457753 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.12301794229916169 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.09656247083697637 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.1496062992125986 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.6141732283464567 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.1496062992125986 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 262.4 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 43.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 8.0 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 4.1 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 8.0 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 310.2251873795086 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.9499718877546375 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5793748250218583 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.0078740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5083.68 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 430.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 262.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 137791.61416590548 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 399.0366945546284 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 219.0028020092137 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 68.11023622047244 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2.258 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 99.338 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.73 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 13608 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 13608 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 378 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


