Scotch-Brite™ Radial Bristle Disc, 3/4 in x 1/16 in 120, 48/Carton, 192 ea/Case
| UPC | 48011337166 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138342 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Under normal use, the flexible bristles on the Scotch-Brite™ Radial Bristle Disc remain safely in place and can achieve the desired finish using light pressure. We designed our disc to last longer than wire and other abrasive discs and works well on aluminum, brass, bronze, carbon steel, cast iron, stainless steel, and other metals; and is used for general industrial, aerospace, automotive, metalworking, transportation, and automotive applications.
3M™ ceramic aluminum oxide blend is a ceramic mineral designed using a proprietary process to enhance toughness and hardness of the grain for a higher level performance. Ceramic aluminum oxide blend is engineered to fracture frequently and surpasses aluminum oxide abrasives in both cut-rate and durability. Perfect for moderate to heavy stock removal as well as finishing, ceramic abrasives are built to cut fast and handle intense heat and stress applications.
Scotch-Brite™ abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven fiber matrix. Combining abrasives and non-woven material creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Effectively strip, deburr, blend, finish, polish, and clean
- PROPRIETARY 3M CERAMIC ABRASIVE GRAIN: Delivers aggressive cutting power and consistent finish quality throughout the entire lifespan of the disc
- FLEXIBLE AND CONFORMABLE: Flexible bristles require less pressure than wire brushes and conform to contours, even on complex parts
- MOLDED, ABRASIVE-FILLED BRISTLES: Remove coatings with greater efficiency and less pressure compared to wire brushes
- IDEAL BRISTLE SPACING: Designed for high-loading substances, ensuring optimal performance
- WIRE FILAMENT-FREE: Enhances safety by eliminating wire filaments commonly found in wire brushes
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: 36, 50, 80, 120, P80, and P120
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: 36, 50, 80, 120, 220, 360, 400
| 3M ID | 7100138342 |
|---|---|
| Keywords | bristle brush, bristle disc, 3m bristle disc, 3m roloc bristle disc, nylon bristle brush |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Bristle Brushes & Discs |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.06 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 1.524 mm |
| Color Family | White |
| For Use With | Portable Hand Tools |
| Grit | P120 |
| Product Color | White |
| Product Number | RB-ZB |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.062007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.454 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.575 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.03490558162218687 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0010008986703193442 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.986940476974955E-4 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.06200787401574803 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.572 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.453 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.575 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 24.76331330615417 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.07030100616551377 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.04793731428947978 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.768897637795275 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.25 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 405.798 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 21.744 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 19.733 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 10.795 CM |
| Inner - Item Quantity | 48 |
| Inner - Total Unit Quantity | 48 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 246.3439454437964 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5004493351596722 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19174925715791913 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4036.854 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 227.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 86.976 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 192 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 192 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88545.45268145655 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 192.99927818450738 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 60.40004597079091 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.451 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 27.397 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.117 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 60480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 315 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |


