Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush Replacement Disc, T-S 80 Refill, 8 in, 70/Pack, 1 Pack/Case
| UPC | 48011331768 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138340 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush Replacement Discs provide more surface contact than wire brushes and maintain abrasiveness throughout the life of the brush. Moreover, the Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush provides a safer alternative to wire brushes by eliminating the risk of flying wires being ejected from the brush. Under normal use, the flexible bristles remain safely in place and can achieve the desired finish using light pressure.
ApplicationsBristle brush discs feature firm yet flexible bristles that produce uniform finishes around protrusions, detail grooves, patterns and other hard-to-reach areas. They conveniently remove paint, stains, adhesives, weld burns, rust, heavy oxides, and surface contaminants. The discs work well on aluminum, brass, bronze, carbon steel, cast iron, stainless steel, and other metals. Applications include general industrial, aerospace, automotive, metalworking and transportation as well as fine detailing requirements of electronics, jewelry and woodworking industries.
High Cut-Rate and Excellent Durability3M™ Ceramic Abrasive Grain is a ceramic mineral manufactured using one of our proprietary processes to enhance toughness and hardness of the grain. For increased performance, Scotch-Brite™ Radial Bristle Brush Replacement Discs feature aluminum oxide blended with ceramic abrasive grain for one of the hardest, longest-lasting minerals available. 3M™ Ceramic Abrasive Grain surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate, durability, and makes an excellent choice for industrial grinding and finishing applications.
Scotch-Brite™ industrial abrasives are unique surface conditioning products designed to deliver quality, consistent results for the life of the product. Choose from a range of sizes and grits to suit unique project requirements.
- Molded, abrasive filled bristles clean, finish, polish, and deburr
- Additional discs allow for a greater range of brush widths
- Proprietary 3M™ Ceramic Abrasive Grain blend provides high degree of finish quality throughout the life of the disc
- Cleans with minimal pressure
- Flexible bristles produce uniform finishes around protrusions, detail grooves, patterns, and other hard-to-reach areas
- Contains no wire filaments for improved safety
| 3M ID | 7100138340 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch-Brite Radial Bristle Brush Replacement Disc, ceramic abrasive grain, abrasive brush discs, flexible bristles, replace wire brushes, minimal pressure cleaning, metal surface finishing, industrial abrasives, paint removal, rust removal, weld burn cleaning, surface contaminants removal, aluminum, brass, bronze, carbon steel, cast iron, stainless steel, metal cleaning, industrial grinding, finishing applications, firm bristles, uniform finishes, detail grooves, hard-to-reach areas, general industrial use, aerospace, automotive, metalworking, transportation, electronics, jewelry, woodworking, high cut-rate, excellent durability, abrasive grain blend. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Bristle Brushes & Discs |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Color Family | Yellow |
| Grit | 80 |
| Product Color | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.585 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 5.698949477479085 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.648243157176563 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.23 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.562 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 467.5273130073819 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.999897286632048 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.648243157176563 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.89763779527559 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7661.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3175.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2562.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.15 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.226 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.226 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1009.7171608067393 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 790.7540420047189 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 358.68 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 140 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 140 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


