Scotch-Brite™ EXL PRO Unitized Wheel, EX-UW, 8A Coarse, 3 in x 2.8 mm x 3/8 in, 40 ea/Case
| UPC | 00076308132040 |
|---|---|
| 3M ID | 7100133690 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The Scotch-Brite™ EXL PRO Unitized Wheel is used primarily to finish seams on metal parts that have been assembled using a laser brazed joint. Laser brazing is a production process whereby parts are attached bonded to each other with a silicon bronze braze then blended to create a more uniform segment. This technique allows parts to flex and withstand the strain of driving without the need for rubber sealants. The removal and finishing of excess metal makes these brazed parts as clean and smooth as the attached surfaces, making the surface look more uniform and futuristic.
The Scotch-Brite™ AdvantageNonwoven technology makes Scotch-Brite™ industrial abrasives unique. The combination of fiber strands, resin, and abrasive mineral in the Scotch-Brite™ EXL PRO Unitized Wheel forms a thick, open web. The spring-like nature of the fibers responds to contours and effectively removes unwanted burrs, soils, and contaminants while maintaining the geometry of the workpiece, which in turn reduces rework and boosts productivity. Gaps in the web allow swarf to escape, so debris does not clog the mineral. Fibers in the web continually break down with use to reveal fresh mineral for exceptional consistency, superior cut performance, and extremely long service life. Scotch-Brite products may enhance productivity while reducing the need for cleaning chemicals and wire brushes. From aesthetic finishing to weld blending, deburring, and more, Scotch-Brite abrasives work fast and deliver consistent results, part after part.
- Designed to blend and finish silicon bronze parts for laser brazing
- Open web construction resists loading and extends effective service life
- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Minimizes heat build up to lessen impact on heat-sensitive materials
| 3M ID | 7100133690 |
|---|---|
| Keywords | Scotch-Brite, ScotchBrite, Scotch Brite, Metalworking, Blending |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Cleaning, Light Pressure Blending, Weld Blending |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Capabilities | Assembly |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.375 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 9.525 mm |
| Color Family | Gray |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Number | EX-UW |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 17.758 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.839678907704272 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03914968851879056 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.03549442421176529 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 46.534 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 113.58666811821813 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5659985638647316 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4197769684706116 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.6377952755905514 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1861.352 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 710.325 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 644.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 6.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Item Quantity | 40 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WHLS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95746.25448463495 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1089.0835751932952 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 954.090122812251 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.569 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 432.768 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 26880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 26880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 672 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 16 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |

