Scotch-Brite Belt Flex, Durable and Low Stretch, DF-BL, A Medium, 1/4 in x 18 in, 100 ea/Case
Scotch-Brite Durable Flex Belts offer reinforced strength and aggressive cutting, deburring, and finishing without altering the base metal.
| UPC | 00638060891476 |
|---|---|
| 3M ID | 7100261721 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite Flex Belt, Durable and Low Stretch
Improved Durability for Long Life
The nonwoven fiber material runs cool, resists loading, and holds up to edge work, while aluminum oxide abrasives provide effective cutting action that produces consistent finishing performance on stainless steel, aluminum and carbon steel over the life of the belt. All Scotch-Brite™ Durable Flex Belts can be distinguished by their purple backing.
Tough Aluminum Oxide Abrasive
This belt uses aluminum oxide abrasive. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is embedded in the nonwoven web, which wears away evenly to continually expose fresh mineral. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Works on Multiple Tools and Machines
Scotch-Brite™ Durable Flex Belts work great on a variety of tools and machines, including file belt tools, inline sanders and backstands.
- Tough, long-lasting nonwoven belt is effective for deburring, blending and cleaning
- Offers great edge durability
- Higher flexibility resists “chunking” and performs well on belt sanders with small contact wheels
- Reinforced low-stretch backing provides aggressive conditioning capability and good flexibility
- Provides controlled cut to eliminate gouging and leaves a burr-free finish
- Offers the best flexibility in the Scotch-Brite™ Surface Conditioning Belt family
| 3M ID | 7100261721 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch-Brite, Scotch-Brite Durable Flex Belt, low stretch belt, abrasive belt, deburring belt, blending belt, finishing belt, metalworking belt, durable flex belt, aggressive cutting, nonwoven abrasives, aluminum oxide abrasive, edge durability, flexibility, nonwoven belt, metal surface conditioning, burr-free finish, long-lasting belt, industrial abrasives, metal detailing, aluminum oxide cutting, file belt tools, inline sanders, backstands, automotive abrasives, manufacturing abrasives, transportation abrasives, collision repair abrasives, marine abrasives, metalworking tools, personal recreation vehicles, two wheel vehicles, metal surface finishing, reinforced backing. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Non-woven Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Cleaning, Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Back Color | Purple |
| Backing Material | Non-woven |
| Bond Type | Non Pertinent |
| Product Number | DF-BL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.443 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.457 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.006 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 13.005746483933914 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.011999760930722886 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.011999760930722886 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 213.126 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 5.443 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1300.5776995805961 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.965997862794738 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1999760930722887 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 25.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.1 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.1 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21312.65 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1345.354 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 544.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 65.532 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.034 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.034 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91352.54490981423 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 225.99806958833986 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 71.99856558433731 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.6 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.497 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 32.658 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.904 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 6000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |


