Scotch-Brite™ Durable Flex Hand Pad, MX-HP, SiC Ultra Fine, Gray, 4-1/2 in x 9 in, 25/Carton, 4 Cartons/Case
Scotch-Brite™ Durable Flex Hand Pad combines ultra flexibility with effective cutting action and precise hand control to accomplish tough cleaning jobs or produce fine finishing results.
Special Price
$28.48
Regular Price
$33.51
| UPC | 00048011646602 |
|---|---|
| 3M ID | 7100042335 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Durable Flex Hand Pad combines ultra-flexibility with effective cutting action and precise hand control to accomplish tough cleaning jobs or produce fine finishing results.
The performance of Scotch-Brite™ Durable Flex Hand Pad is comparable to steel wool, but our Scotch-Brite™ pads won't shred during use, rust after use, or create fine metal splinters. The nonwoven, open-web material resists loading and can be used dry, with water or some solvents and rinsed clean for reuse. This multipurpose pad can be used by hand for precise control.
Recommended applications include scuffing, cleaning, blending, surface preparation and contour finishing.
- BREAKTHROUGH FIBER COATING TECHNOLOGY: Uniform finish and elevated cut rate
- FOR USE ON A VARIETY OF SURFACES: Suitable for use on paint, coatings, plastic, composites and metal
- WORKS CLEAN FOR AN IDEAL FINISH: Superior alternative to steel wool, wire brushes, sandpaper, and other nonwoven products for cleaning or finishing tasks
- PRECISION CONTROL FOR EVERY NEED: Can be folded, stacked, or rolled for effective cleaning or conditioning on flat, irregular, or contoured surfaces
- NONWOVEN WEB IS LOAD RESISTANT: Can be used dry, with water or some solvents, and rinsed clean for reuse
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Scuffing, cleaning, blending, surface preparation and contour finishing
| 3M ID | 7100042335 |
|---|---|
| Keywords | scotch brite durable flex hand pad conformable 3m abrasives metalworking metal surface conditioning precision prep gray |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Hand Pads |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Cleaning, Clear Coat Blending, Contour Finishing, Fine Finishing, Finishing, Light Cleaning, Light Scuffing, Paint Preparation, Scuffing, Surface Finishing, Surface Preparation |
| Color Family | Gray |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Number | MX-HP |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 9.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 13.875 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.228 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.114 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.414052450152145 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.030589138878151765 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.016093745139496064 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 236.204 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 7.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 296.9728439456879 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6089167681546319 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4023436284874016 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.25984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.488188976377952 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4866.513 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 182.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.159 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.241 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.127 M |
| Consumer - Item Quantity | 25 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1441.4024989467302 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.0589138878151765 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6093745139496063 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.866141732283465 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23620.355 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1387.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 730.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.276 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.333 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.257 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 207.23452645378492 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 90.12497278117796 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 40.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 56 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review

