Scotch-Brite™ Clean and Strip Unitized Block, CS-UB, 7S Extra Coarse, 25 in x 38 in x 1 in, 6 ea/Case
| UPC | 00638060901496 |
|---|---|
| 3M ID | 7100282837 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Removes Unwanted CoatingsScotch-Brite™ Clean and Strip Unitized Block is uniquely suited for applications like coating removal. Its durable unitized construction won't yield or deflect to surface irregularities, ensuring an ongoing, aggressive cut. While silicon carbide abrasive breaks down faster than aluminum oxide, it produces a brighter finish. It cuts sharply as an abrasive paint remover and also effectively removes scale, rust, surface contaminants, coatings, weld discoloration and splatter. Resists LoadingThe product’s open web helps with the loading that is commonly found in high-production environments and during soft coating removal. Gaps between the nylon fibers permit debris to escape, minimizing loading and premature clogging — which, in turn, prolongs abrasive service life. As the fibers break down, they reveal fresh, sharp mineral, so you get a consistent cut — part after part.
Discover the Scotch-Brite™ AdvantageNonwoven technology makes Scotch-Brite™ abrasives unique. Abrasive mineral is interspersed on synthetic fibers using resin — creating an open web construction. Spaces between the fibers permit excess material to escape, so the mineral does not become worn down by debris. It keeps the mineral cutting sharper longer, enhancing cut performance and increasing abrasive service life. The spring-like nature of the fibers works well on contours and responds to subtleties on the surface. Its responsive design effectively removes unwanted burrs, soils and contaminants without ruining the base material, so you get a consistent and uniform finish — part after part.
- Effective in coating and corrosion removal
- Extra coarse abrasive and low conformability for strong cutting action without damaging the base material
- Tough, layered, unitized construction
- Resists heat buildup and loading on soft coatings, allowing prolonged operation and consistent coating removal
| 3M ID | 7100282837 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Unitized Blocks |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Non-woven |
| Product Number | CS-UB |
| Product Series | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 10750.14 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 96.52 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 63.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 949.9999511810047 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 23.700001832041398 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 23.699997422796155 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 38.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 25.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 15567.71 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10750.138 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 96.52 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 63.5 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8172.726975375211 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 147.22300112764242 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 142.1999889460222 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 39.6248031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 26.6248031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 133.927 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 66779.23 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 64500.83 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 100.647 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 67.627 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88179.31021688815 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 781.9994855733574 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 710.9996140367176 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.445 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 322.504 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.125 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 30 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


