Scotch-Brite™ Clean and Strip Rim Wheel, CS-WR, 7S Extra Coarse, 10 in x 4 in x 3 in, 1 ea/Case
| UPC | 00638060711323 |
|---|---|
| 3M ID | 7010534333 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The extra coarse (XCS) silicon carbide mineral and tough, dense web on our Scotch-Brite™ Clean and Strip Rim Wheel effectively removes scale, rust, surface contaminants, paints and coatings from a variety of substrates. The dense, open-web and sharp mineral produce a wheel that runs smoothly and resists loading, even when removing soft coatings. We intersperse silicon carbide mineral on non-woven nylon fibers and combine them using resin. Layering the material means you get a wheel that is stronger, tougher and more durable than individual discs.
Rim Wheels3M offers a variety of rim wheels for hard cleaning and removal of rust, paint and other coatings. Rim wheels are aggressive non-woven wheels utilizing Scotch-Brite™ Clean and Strip material. The Scotch-Brite™ Clean and Strip Rim Wheel differs from the Scotch-Brite™ Clean and Strip Unitized Wheel in terms of its core and the tools it may be used with. We engineer our rim wheel by installing a plastic core within the unitized material which can then be reduced with flanges for your equipment shaft size. Rim wheels are commonly used on feed through equipment for processing cylindrical parts.
The Many Benefits of Open Web AbrasivesNon-woven technology makes our Scotch-Brite™ industrial abrasives unique. A combination of fiber strands, resin, and abrasive mineral forms a thick, open web. The spring-like nature of the fibers responds to contours and effectively removes unwanted burrs, soils, and contaminants while maintaining the geometry of the workpiece, which in turn reduces rework and boosts productivity.
Gaps in the web allow swarf to escape, so debris does not clog the mineral. Fibers in the web continually break down with use to reveal fresh mineral for exceptional consistency, superior cut performance, and extremely long service life. Scotch-Brite products not only enhance productivity, but also increase operator safety by reducing the need for cleaning chemicals and pastes, and replacing wire brushes that can break off and cause injury. From aesthetic finishing to weld blending, deburring, and more, Scotch-Brite™ abrasives work fast and deliver consistent results, part after part.
- Safer for coating and corrosion removal than wire wheels and cups
- Extra coarse mineral and low conformability provide strong cutting action
- Tough, layered, unitized construction can operate clockwise or counterclockwise directions
- Resists heat buildup and loading on soft coatings, allowing prolonged operation and consistent coating-removal over the life of the product
- Plastic core may be run on feed through equipment, so operators can clean cylindrical parts
| 3M ID | 7010534333 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch-Brite, Clean and Strip Rim Wheel, aggressive cleaning, coating removal, corrosion removal, wire wheel alternative, extra coarse mineral, low conformability, strong cutting action, unitized construction, heat resistance, plastic core, weld cleaning, rust removal, paint removal, surface contaminants, silicon carbide mineral, non-woven nylon fibers, feed through equipment, processing cylindrical parts, open web abrasives, fiber strands, abrasive mineral, productivity boost, operator safety, cleaning chemicals alternative, wire brushes replacement, weld blending, deburring, manufacturing, metalworking. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 3.0 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | CS-WR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 3337.986 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 538.7201758655485 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 7.358999447014508 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 6.929999726406333 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8828.042 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 3143.395 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 538.7201758655485 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.358999447014508 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.929999726406333 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8828.042 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3337.986 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3143.395 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 747.367068806735 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 665.2801501048177 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 301.766 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


