Scotch-Brite™ Bristle Disc, 36, 4-1/2 in x 5/8 in-11 Internal, 5/Carton 10 ea/Case
| UPC | 48011330549 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138181 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Bristle Disc is designed to last longer than wire and other abrasive discs and works well on aluminum, brass, bronze, carbon steel, cast iron, stainless steel, and other metals; and is used for general industrial, aerospace, automotive, metalworking, transportation, and automotive applications. Under normal use, the flexible bristles remain safely in place and can achieve the desired finish using light pressure.
These disks use a 3M™ ceramic aluminum oxide blend, which is a ceramic mineral designed to enhance toughness and hardness of the grain for a higher level performance. Ceramic aluminum oxide blend is engineered to fracture frequently and surpasses aluminum oxide abrasives in both cut-rate and durability. Perfect for moderate to heavy stock removal as well as finishing, ceramic abrasives are built to cut fast and handle intense heat and stress applications.
Scotch-Brite™ industrial abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven nylon or synthetic fibers. Combining abrasives with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers.
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Effectively strip, deburr, blend, finish, polish, and clean
- PROPRIETARY 3M CERAMIC ABRASIVE GRAIN: Delivers aggressive cutting power and consistent finish quality throughout the entire lifespan of the disc
- FLEXIBLE AND CONFORMABLE: Flexible bristles require less pressure than wire brushes and conform to contours, even on complex parts
- MOLDED, ABRASIVE-FILLED BRISTLES: Remove coatings with greater efficiency and less pressure compared to wire brushes
- IDEAL BRISTLE SPACING: Designed for high-loading substances, ensuring optimal performance
- WIRE FILAMENT-FREE: Enhances safety by eliminating wire filaments commonly found in wire brushes
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: 36, 50, 80, 120, P80, and P120
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: 36, 50, 80, P80, 120, P120
| 3M ID | 7100138181 |
|---|---|
| Keywords | bristle brush, bristle disc, 3m bristle disc, 3m roloc bristle disc, nylon bristle brush |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Brushes > Bristle Brushes & Discs |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Color Family | Brown |
| For Use With | Portable Hand Tools |
| Grit | 36 |
| Product Color | Brown |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 154.45 G |
| Base - Metric Width Dimension | 0.114 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 32.29950160687723 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3405039639445434 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.289907874773114 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 529.294 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 131.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 126.97381300274411 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.5619751275798577 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.4495393738655702 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.984251968503937 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.606299212598425 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2080.728 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 657.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.117 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.152 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.117 M |
| Inner - Item Quantity | 5 |
| Inner - Total Unit Quantity | 5 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 322.99477197379593 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.4050396394454343 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8990787477311404 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5292.936 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1544.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1315.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.132 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.246 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.163 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 906.0998975798468 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 742.1641594191719 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 336.64 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2560 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 256 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |


