Scotch-Brite™ Blending Hand Pad 7446B, HP-HP, SiC Medium, Gray, 6 in x 9 in, 40 ea/Case
| UPC | 00048011184531 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121123 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Blending Hand Pad 7446 uses an open, aggressive web for effective hand blending, general purpose cleaning, prep work and finishing. The conformable material adapts to both flat and irregular contours without significantly altering the dimensions of base material. Unlike steel wool, the Blending Hand Pad won’t shred during use, rust after use, or leave fine metal splinters.
The Scotch-Brite™ Blending Hand Pad combines load resistance and uniform wear to provide a consistent cut rate throughout the life of the hand pad. The 6 x 9” Blending Hand Pad can be used by hand for precise control, with a hand pad holder for uniform finishing, or on an inline sander to cover larger areas.
This gray pad is filled with silicon carbide abrasive mineral, a mineral that is very sharp and commonly used for low-pressure applications. While it breaks down faster than aluminum oxide, it produces a superior finish.
Recommended applications include finishing and blending.
- LOAD RESISTANCE AND UNIFORM WEAR: Use for blending and finishing stainless steel and aluminum
- CONFORMABLE MATERIAL ADAPTS TO BOTH FLAT AND IRREGULAR SURFACES: Thick, lofty hand pad material blends scratches on irregular surfaces leaving a uniform finish
- WORKS CLEAN FOR A SUPERIOR FINISH: Provides similar performance as steel wool grade 3 without shredding, rusting, or splintering
- OPEN, AGGRESSIVE WEB: Nonwoven construction and abrasive mineral provide consistent cutting over the life of the reusable pad
- FITS WELL FOR HAND USE: Material construction allows for comfortable fit and hold for use on multiple metal surface types
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Finishing and blending
- VALUE PACK: Convenient bulk packaging, less packaging waste and lower cost per pad
| 3M ID | 7000121123 |
|---|---|
| Keywords | scotch brite blending hand pad 7446 silicon carbide conformable 3m abrasives metalworking metal surface conditioning precision prep gray |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Hand Pads |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Blending, Finishing, Surface Finishing |
| Color Family | Gray |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Number | HP-HP 7446 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CS |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | CS |
| Base - Customary Height Dimension | 9.763779528 |
| Base - Customary Length Dimension | 20.51181102 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.496062992 |
| Base - Metric Gross Weight | 2.196 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 52.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CS |
| Shipper - Billing Unit | CS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1300.984727953708 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.8413512775799115 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.149099774319396 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21319.32 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.196 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.882 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 52.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | BOX |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | CS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 109110.45444138133 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 374.7858457142919 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 290.43698420235773 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.788 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 131.74 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.37 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 70 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |

