Scotch-Brite™ Bench Motor Wheel 07744, 5 ea/Case
| UPC | 00051131077447 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120887 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Our ultra-durable Scotch-Brite™ Bench Motor Wheel 07744 has a tough, tightly layered construction that can take on challenging surfaces while reducing the need for rework or additional finishing steps. Constructed with quick-cutting aluminum oxide abrasive, it removes burrs without gouging or marring the work surface, leaves a clean edge without smearing, and produces consistent results. The open web construction also minimizes heat buildup during operation, making it a good choice for use on heat sensitive materials. The wheel edge can be dressed to match part geometry or to refresh the abrasive.
Fast Cut and Long LifeThe Scotch-Brite™ Bench Motor Wheel 07744 features aluminum oxide abrasive, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
The Scotch-Brite™ AdvantageScotch-Brite™ industrial abrasives are unique surface conditioning products with abrasives incorporated into non-woven nylon or synthetic fibers. Combining abrasives with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool and is load resistant, which keeps the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers. Fibers in the web continually break down with use to reveal fresh mineral for exceptional consistency, superior cut performance, and extremely long service life. Scotch-Brite products may enhance productivity while reducing the need for cleaning chemicals and wire brushes. From aesthetic finishing to weld blending, deburring, and more, Scotch-Brite abrasives work fast and deliver consistent results, part after part.
- Tough, layered, unitized construction deburrs and finishes in one step
- Non-woven fibers preserve contours and create a consistent finish
- Heat resistance lessens impact on heat-sensitive materials
- Wheel edge can be dressed to fit the application
- Medium grit aluminum oxide cuts fast and is suitable for a range of materials
- 6-inch wheel with 1-inch center hole and telescoping adapter fits bench grinders
| 3M ID | 7000120887 |
|---|---|
| Part number | 7744 |
| Keywords | surface conditioner, abrasive, surface conditioning disc, scotch brite wheel, 3m bristle disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing |
| Color Family | Gray |
| For Use On | All types of metals |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.37992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.55984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.248031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 154.221 G |
| Base - Metric Height Dimension | 21.285 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.422 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.41 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.990225460765885 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3399991053641401 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2229755319737852 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.37992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5598425196850394 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.557 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 101.14 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 21.285 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.422 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.41 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 534.2628795493812 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.099903047310959 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1148776598689258 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8.755 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 952.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 505.7 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.121 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95441.13576416128 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 231.48537529412147 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 107.02781442289252 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.564 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 48.547 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


