Scotch-Brite™ Surface Preparation Pad SPP3-3/8, 3 3/8 in, 40/Carton
Scotch-Brite™ Surface Preparation Pads prepare wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish applications. These environmentally preferable** pads require only neutral cleaner or water to effectively deep scrub and remove most floor finishes, leaving a clean surface ready for refinishing. The cleaning process is easy, and because there is no slippery residue from strippers, no stripper contact with skin and clothing, and no stripper clean up on baseboards and nearby floors, the product helps enhance safety and productivity.
| UPC | 00051125858205 |
|---|---|
| 3M ID | 7000138172 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Only requires neutral cleaner or water to effectively remove floor finish
- Optimized mineral abrasives leave less hazing and scratching than sanding screens
- Use with rotary or automatic floor machines
- High-quality nylon fibers are coated throughout the pad with resin and abrasives, providing a consistently aggressive cut
- Versatile pad prepares wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish application
- Aggressively scrubs finishes in preparation for recoating
- Meets Green Seal® Standard for Environmental Innovation (GS-20)*
| 3M ID | 7000138172 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Color Family | Red |
| Product Color | Maroon |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 12.938 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 21.788466805280066 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.02852340748147946 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.025000420531765117 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 357.049 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.34 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 108927.38320909713 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 142.6170374073973 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 125.00210265882559 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 55.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.59842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 41.61417322834646 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1.785 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 64.69 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 56.7 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.397 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.209 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.057 M |
| Shipper - Item Quantity | 5000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5000 |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review

