Scotch-Brite™ Surface Preparation Pad Plus SPPP19, 19 in, 5 Each/Case
The Scotch-Brite™ Surface Preparation Pad Plus provides the premium performance you’ve come to depend on from 3M surface preparation pads — PLUS it’s even easier to use. It doesn’t need a backer pad** and it quickly removes the top layers of finish with less clogging during use. With its extra long-lasting scrubbing performance, you’ll replace the pad less often, so you’ll spend even less time getting your floors ready to shine.
Special Price
$14.81
Regular Price
$17.42
| UPC | 00638060084106 |
|---|---|
| 3M ID | 7100326028 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Requires only neutral cleaner or water to effectively remove floor finish, preparing the floor for finish application
- Clogs less than competitive scrub and recoat pads
- Does not require the use of a backer pad (confirm pad driver compatibility with machine manufacturer before using without backer pad)
- Lasts longer than competitive pads and performs better throughout the life of the pad
- Helps reduce labor hours and material costs related to stripping floors
- Use with auto scrubber, swing machine or rectangular floor machine
- Meets Green Seal® Standard for Environmental Innovation (GS-20)*
| 3M ID | 7100326028 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Product Color | Maroon |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.294 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 290.9001880995888 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6481590508235401 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4365152791260576 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4.767 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.198 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1454.4399167538493 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.2407952541177005 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.182576395630288 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.440944881889763 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23.834 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1.47 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.99 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 44.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91389.15915627107 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 195.7704888201713 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 87.30305582521152 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.13385826771653 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1497.6 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 39.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 124.8 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 100.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


