Scotch-Brite™ Surface Preparation Pad Plus SPPP14x20, 14 in x 20 in, 5/Case
Effectively removes floor finish, leaving a clean surface ready for recoating.
Special Price
$106.51
Regular Price
$125.31
| UPC | 50638060086372 |
|---|---|
| 3M ID | 7100151282 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Prepares wood, vinyl tile, sheet vinyl, marble, terrazzo and concrete floors for finish application.
- Requires only neutral cleaner or water to effectively remove floor finish, preparing the floor for finish application
- Clogs less than competitive scrub and recoat pads
- Does not require the use of a backer pad (confirm pad driver compatibility with machine manufacturer before using without backer pad)
- Lasts longer than competitive pads and performs better throughout the life of the pad
- Helps reduce labor hours and material costs related to stripping floors
- Use with auto scrubber, swing machine or rectangular floor machine
- Aggressively scrubs finishes in preparation for recoating
- *Certified by Green Seal® for Environmental Innovation based on a design for significantly improved mid-life performance compared to competitive products, extending the useful life of the floor pad and reducing solid waste generation
| 3M ID | 7100151282 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole | No |
| Color Family | Red |
| Product Color | Maroon |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 466.293 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 266.20619776672623 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.0280000962097313 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.8639982193704008 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4362.338 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 391.903 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1331.0309888336312 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.139998276426034 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.319991096852004 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.4877952755905515 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.471653543307088 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.487795275590551 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21811.69 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2331.464 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1959.515 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.399 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.998 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 36.799 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


