Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Pad Holder 7493, 3 in Dia, 10 ea/Case
3M™ Disc Pad Holders allow you to quickly and easily change Scotch-Brite™ abrasive discs during multi-step projects. Available in a range of sizes, foam densities and attachment options, so you can find the perfect holders for your grinding and sanding projects.
Special Price
$8.90
Regular Price
$10.47
| UPC | 00051131074934 |
|---|---|
| 3M ID | 7010309651 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Disc Pad Holders have a center hole with internal threads—choose the thread size that matches the external thread size of your right angle grinder. T-shaped hooks securely hold a surface conditioning disc and provide quick and easy disc attachment, removal, and re-attachment. The hook-and-loop feature enables the disc to be used and re-used for the extent of the abrasive life. Discs are sold separately.
Scotch-Brite™ surface conditioning discs and light grinding/blending products (sold separately) deburr, clean, blend, and finish a wide variety of materials. Using surface conditioning products with a 3M disc pad holder generates finishes suitable for paint.
- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing
- Options available for right angle grinders and random orbital sanders
- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control
- Available with or without built-in shanks
| 3M ID | 7010309651 |
|---|---|
| Part number | 7493 |
| Keywords | Disc Pad, Grinding, random orbital sanders |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Grinding |
| Color Family | Black |
| Material | Rubber |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Type | Regular |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 26.308 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.000025874067497 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.057999211935597594 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.057999211935597594 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 147.484 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 26.308 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | HOLD |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 143.99998681887126 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6999985471536923 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5799921193559759 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2359.737 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 317.514 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 263.08 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | HOLD |
| Shipper - Item Unit | HOLD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90477.92209757648 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 421.99783916118344 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 324.7960277638709 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1482667.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 147.325 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 560 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | HOLD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review

