Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Pack 920S, 5 ea/Case
| UPC | 00048011182537 |
|---|---|
| 3M ID | 7100023499 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Pack 920S contains a variety of 2 inch and 3 inch diameter discs that can be used with a small right angle grinder. The small diameter of these discs make them a good match for smaller workpieces that have hard-to-reach areas. Some are made with silicon carbide mineral and others are made with aluminum oxide mineral. All discs are color coded by grade to help operators reduce the risk for error. Grades range from super fine (SFN) to coarse (CRS).
Benefits of Open Web AbrasivesNonwoven technology makes Scotch-Brite™ abrasives unique. Abrasive mineral is interspersed on synthetic fibers using resin – creating an open web construction. Spaces between the fibers permit excess material to escape, so the mineral does not get worn down by debris. It keeps the mineral cutting sharper longer, enhancing cut performance and increasing abrasive service life. The spring-like nature of the fibers works well on contours and responds to subtleties on the surface. Its responsive design effectively removes unwanted burrs, soils and contaminants without ruining the base material, so you get a consistent and uniform finish – part after part.
A Versatile PackScotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Packs are a good option for operators who want to sample a variety of discs. These versatile packs were created as an economical solution for testing discs with different minerals and grades. Each application is nuanced. Factors like machinery or equipment, base material and part specifications all influence which abrasive should be used. That's why Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Packs were created – to help you find the right disc for you.
- Great for cleaning, coating removal, paint prep
- 2 and 3 inch diameter discs are well suited for finishing on smaller parts
- Variety of grades and minerals included in one pack
- Open web is load resistant, helping extend service life
- Open web responds to surface irregularities without altering geometry of the part
- Pack includes 922 and 923 disc pad holders
| 3M ID | 7100023499 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch-Brite, Surface Conditioning Disc, disc pack, cleaning discs, finishing discs, blending discs, deburring discs, substrate cleaning, paint prep, coating removal, small diameter discs, 2 inch discs, 3 inch discs, right angle grinder, silicon carbide mineral, aluminum oxide mineral, abrasive grades, open web abrasives, load resistant discs, disc pad holders, nonwoven technology, abrasive mineral, synthetic fibers, open web construction, cut performance, abrasive service life, consistent finish, uniform finish, versatile abrasive pack, testing discs, abrasive application, machinery factors, base material, manufacturing, transportation, aerospace, commercial vehicles, specialty vehicles, marine applications, metalworking, personal recreation vehicles, rail applications, two wheel vehicles, surface conditioning. |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Application | Grinding |
| Backing Material | Non-woven |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | 920S |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 14.92007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.248031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 204.116 G |
| Base - Metric Height Dimension | 37.897 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.33 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 137.0268035811662 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.44999875108128473 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4368680187455534 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.92007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2245.467 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 198.16 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 37.897 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.33 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 614.3113861030872 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.999830001549629 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.184340093727767 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10066.76 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1360.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 990.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.22 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 425.4921660168137 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 288.33377422111397 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 130.786 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 660 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 660 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 132 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 33 |


