Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Pack 9145S, 4-1/2 in, 5 ea/Case
| UPC | 00048011141053 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120832 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Pack 9145S contains a variety of 4.5 inch diameter discs that can be used with a right angle grinder. The small diameter of these discs make them a good match for small to mid-size workpieces with hard-to-reach areas. Some are made with silicon carbide mineral and others are made with aluminum oxide mineral. All discs are color coded by grade. This helps reduce the risk for error and enhance productivity, as operators can easily identify the next abrasive in the sequence. Grades range from super fine (SFN) to coarse (CRS).
Benefits of Open Web AbrasivesNonwoven technology makes Scotch-Brite™ abrasives unique. Abrasive mineral is interspersed on synthetic fibers using resin – creating an open web construction. Spaces between the fibers permit excess material to escape, so the mineral does not get worn down by debris. It keeps the mineral cutting sharper longer, enhancing cut performance and increasing abrasive service life. The spring-like nature of the fibers works well on contours and responds to subtleties on the surface. Its responsive design effectively removes unwanted burrs, soils and contaminants without ruining the base material, so you get a consistent and uniform finish – part after part.
A Versatile PackScotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Packs are a good option for operators who want to sample a variety of discs. These versatile packs were created as an economical solution for testing discs with different minerals and grades. Each application is nuanced. Factors like machinery or equipment, base material and part specifications all influence which abrasive should be used. That's why Scotch-Brite™ Surface Conditioning Disc Packs were created – to help you find the right disc for you.
- Great for cleaning, coating removal, paint prep
- 4.5 inch diameter discs are well suited for finishing on small to mid-size parts
- Variety of grades and minerals included in one pack
- Nonwoven web is load resistant, helping extend service life
- Spring-like fibers are flexible and responsive to maintain geometry of the part
- Includes 9145 disc pad holder which features a hook and loop attachment method
| 3M ID | 7000120832 |
|---|---|
| Keywords | Surface Conditioning, right angle grinder, silicon carbide |
| Global Product Hierarchy | Tools & Equipment > Holders & Back-up Pads |
| Net Weight (Imperial) | 0.5 lb |
| Net Weight (Metric) | 226.8 g |
| Product Number | 9145S |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 14.92007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.248031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 225.889 G |
| Base - Metric Height Dimension | 37.897 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.33 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 137.0268035811662 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4979999994267981 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.38977727954286356 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.92007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.248031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2245.467 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 176.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 37.897 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.33 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 614.3113861030872 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.821916955966433 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9488863977143178 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.574803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10066.76 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1280.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 884.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.274 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.22 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.167 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75120.22898061544 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 513.6770708907648 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 331.31068761143405 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.79527559055118 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.231 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 150.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.96 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 850 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 850 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 170 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 34 |

