Scotch-Brite™ Super Polish Sheet, 6 in x 12 in, Industrial, 100 ea/Case
| UPC | 00638060380864 |
|---|---|
| 3M ID | 7100186212 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The thick, open-web fibers of the Scotch-Brite™ Super Polish Sheet are buoyant, flexible and responsive. This means the Scotch-Brite™ Super Polish Sheet will finish consistently without gouging, marring or damaging the surface. It delivers a nice scratch pattern when used appropriately with a compound. Customarily, when removing surface imperfections – like bubbles or contaminants – from substrates like wood, a multi-step process occurs. First, a tough abrasive aggressively sands and abrades the surface, so the porosity of the surface is reduced. This helps with even application of a lacquer later on. Then, after achieving the desired finish and removing imperfections, a polishing abrasive helps to infuse the substrate with a lasting glow. A satin polish, for example, will likely fall somewhere in between a flat or glossy appearance. The Scotch-Brite™ Super Polish Sheet delivers during the second stage: the polishing phase.
In addition to being flexible and buoyant, Scotch-Brite™ Super Polish Sheet holds polishes and compounds and distributes them evenly while working the surface. Talc is incorporated into the non-woven fibers of every Scotch-Brite™ Super Polish Sheet to enhance its polishing capability. As the fibers wear, fresh talc is exposed to provide a consistent finish throughout the life of the product. In woodworking, this material can be used with polish to create a satin finish in topcoat rubbing applications. The versatile sheet can be custom cut and used by hand for precise control, with a hand block for uniform finishing, or on an in-line sander to finish large areas. As it comes in sheet form, this product can be cut and shaped to meet specific project requirements.
- Open web is ideal for applying compounds and polishes and creating satin finishes on lacquer
- Flexible and conformable material is ideal for finishing irregular surfaces and accessing many hard-to-reach areas
- Suitable for hand use or on oscillating and dual pad rubbing machine
- Thick, light, open web material holds compounds or polishes for uniform distribution
- Suitable for metal, wood, composite, glass and advanced materials
| 3M ID | 7100186212 |
|---|---|
| Keywords | Scotch-Brite, ScotchBrite, Scotch Brite, Woodworking, SC Sheet, Surface Conditioning Sheet, non-woven sheet, non woven sheet |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Talc |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | SP-SH |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 51.197 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 87.60159843154332 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.11287006437079178 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.08002780117311056 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1435.533 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 36.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8760.162284104095 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.287006437079178 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.002780117311056 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 21.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 143553.34 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5119.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3630.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 53.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 51.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 51.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 134.48197993277532 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 64.02224093848845 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 29.04 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


