Scotch-Brite™ Super Polish Sheet, 3-1/2 in x 5 in, Industrial, 4000 ea/Pallet
| UPC | 00638060380840 |
|---|---|
| 3M ID | 7100185895 |
| Packaging | Pallet |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The thick, open-web fibers of the Scotch-Brite™ Super Polish Sheet are buoyant, flexible and responsive. This means the Scotch-Brite™ Super Polish Sheet will finish consistently without gouging, marring or damaging the surface. It delivers a nice scratch pattern when used appropriately with a compound. Customarily, when removing surface imperfections – like bubbles or contaminants – from substrates like wood, a multi-step process occurs. First, a tough abrasive aggressively sands and abrades the surface, so the porosity of the surface is reduced. This helps with even application of a lacquer later on. Then, after achieving the desired finish and removing imperfections, a polishing abrasive helps to infuse the substrate with a lasting glow. A satin polish, for example, will likely fall somewhere in between a flat or glossy appearance. The Scotch-Brite™ Super Polish Sheet delivers during the second stage: the polishing phase.
In addition to being flexible and buoyant, Scotch-Brite™ Super Polish Sheet holds polishes and compounds and distributes them evenly while working the surface. Talc is incorporated into the non-woven fibers of every Scotch-Brite™ Super Polish Sheet to enhance its polishing capability. As the fibers wear, fresh talc is exposed to provide a consistent finish throughout the life of the product. In woodworking, this material can be used with polish to create a satin finish in topcoat rubbing applications. The versatile sheet can be custom cut and used by hand for precise control, with a hand block for uniform finishing, or on an in-line sander to finish large areas. As it comes in sheet form, this product can be cut and shaped to meet specific project requirements.
- Open web is ideal for applying compounds and polishes and creating satin finishes on lacquer
- Flexible and conformable material is ideal for finishing irregular surfaces and accessing many hard-to-reach areas
- Suitable for hand use or on oscillating and dual pad rubbing machine
- Thick, light, open web material holds compounds or polishes for uniform distribution
- Suitable for metal, wood, composite, glass and advanced materials
| 3M ID | 7100185895 |
|---|---|
| Keywords | Scotch-Brite, ScotchBrite, Scotch Brite, Woodworking, SC Sheet, Surface Conditioning Sheet, non-woven sheet, non woven sheet |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Talc |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | SP-SH |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 17.577 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.127 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.088 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 24.191947990195192 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.038750651824235934 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.029998300015496294 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 396.435 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.607 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 96783.6581342454 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 155.0004026743219 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 119.99320006198516 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1.586 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 70.307 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 54.428 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4000 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4000 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | SH |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96783.6581342454 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 155.0004026743219 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 119.99320006198516 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.586 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 54.428 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


