Scotch-Brite™ Super Polish Roll, SP-RL, 4 in x 30 ft, 3 ea/Case
| UPC | 00048011136370 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120882 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Super Polish Roll is uniquely suited for polishing and finishing, because it is built with one of the softest synthetic minerals, talc, and it has spongy, responsive open web. Together, these elements make for an abrasive that buffs and shines your workpiece, yet does not cut so aggressively that it gouges or scratches. 3M focuses on the science of combining the right abrasive elements, so you can focus on polishing and finishing.
Combining Nylon Fibers with Talc MineralHere's how it breaks down. The soft-cutting talc mineral is interspersed on non-woven nylon fibers. As the fibers break down during sanding, fresh mineral is exposed. This keeps the abrasive cutting consistently throughout its service life. Gaps between nylon fibers permit debris to escape, minimizing clogging. It helps prolong abrasive service life and reduce smearing – which is especially desirable during applications like finishing and lacquer sanding. Finally, the thick open web holds polishes and compounds, helping with even distribution as the surface is worked.
Roll Form: Offering Enhanced VersatilityOne of the best benefits of Scotch-Brite™ Super Polish Roll is its form. Because it's a roll, it has great versatility and can be custom cut to suit your project or application. It can be used by hand for precise control, with a hand block for uniform finishing, or on an in-line sander to finish large areas. Independent of project or application, Scotch-Brite™ Super Polish Roll is a great abrasive to have on hand when need a sensitive abrasive – one that delivers a lasting luster and gleam without overcutting.
- Soft non-woven material is ideal for applying compounds and polishes and creating satin finishes on lacquer
- Flexible and conformable material is ideal for finishing irregular surfaces and accessing many hard-to-reach areas
- Suitable for hand use or on oscillating and dual pad rubbing machines
- Thick, light, open web material holds compounds or polishes for uniform distribution
- Suitable for metal, wood, composite, glass, and advanced materials
| 3M ID | 7000120882 |
|---|---|
| Keywords | scotch brite abrasive rolls, scotch brite type a very fine, aluminum oxide abrasive, surface conditioner |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Sheets & Rolls > Non-woven Sheets & Rolls |
| Abrasive Material | Talc |
| Application | Finishing, Sanding |
| Color Family | White |
| For Use On | Hardwood |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | White |
| Product Number | SP-RL |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4 |
| Base - Customary Length Dimension | 11 |
| Base - Customary Width Dimension | 11 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.315 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.8990787477311404 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.966523378689108 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.28 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.892 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5403.464586456732 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.199890200974941 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.9017747586891725 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 20.393700787401574 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 88546.92 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.173 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.677 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.33 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.518 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.518 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86897.81159089877 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 160.93745139496065 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 70.82129710427007 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.424 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 32.124 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


