Scotch-Brite® Stay Fresh Non-Scratch Dishwand Refills 487A-2-7, 7/2
Dishwand using Scrub Dots technology
Special Price
$2.47
Regular Price
$2.90
| UPC | 50076308910544 |
|---|---|
| 3M ID | 7100262542 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Power through your everyday messes without trapping food. Scotch Brite™ Scrub Dots Non-Scratch Refills resist odors and rinse clean. Works with all Scotch-Brite™ Dishwands. America's #1 Selling Dishwand.
- Scrubs fast - cuts through everyday messes. Won’t Scratch
- Safe on: Non-stick cookware, kitchen appliances, outdoor furniture and more
- Resists odors & rinses clean – even eggs and cheese won’t stick
- Dishwand head may vary
- Scraper helps remove stuck-on food
- When it is time to change the head, hold the dishwand with head facing up. Push tab away from handle, slide refill off and push forward to remove. Slide new head onto handle and click into place
- For Soap Control Dishwands, remove Soap Stopper by pushing up through back of new head to dispense soap through hole. Leave Soap Stopper in place for classic dishwands
- Fill it up with your favorite dish soap and effortlessly wipe away grease and grime
- Top shelf dishwasher safe
- Works with all Scotch-Brite™ Dishwands
- Scotch-Brite™ dishwands are long lasting and reusable
- Antibacterial – Fights Odor Causing Bacteria*
- *This Scotch-Brite™ cleaning tool contains an antimicrobial agent in the scrubber pad that protects the product from bacterial odors. Product does not protect users or others from food-borne or disease-causing bacteria. Clean thoroughly after use
| 3M ID | 7100262542 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scrub, kitchen sponge |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 27.215 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.352 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.937 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.73997343270277 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.059998804653614436 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.059998804653614436 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.55 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 782.318 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.215 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.352 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.937 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 239.93034993944005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6569995875371537 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.41999163257530103 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3931.754 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 298.01 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 190.505 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 7 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96905.70562243486 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 280.9989947582231 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 157.49603548225468 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.588 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71.439 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.282 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2625 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2625 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


