Scotch-Brite® Stay Fresh Heavy Duty Dishwand Refills 488A-2-7, 7/2
Dishwand refills using heavy duty Scrub Dots technology
Special Price
$2.47
Regular Price
$2.90
| UPC | 50076308909968 |
|---|---|
| 3M ID | 7100262466 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Power through your toughest messes without trapping food. Scotch Brite™ Scrub Dots Heavy Duty Refills resist odors and rinse clean. Works with all Scotch-Brite™ Dishwands. America's #1 Selling Dishwand.
- Powerful scrubbing for stuck-on messes
- Safe on: Non-coated cookware, oven grates, concrete floors and more
- Resists odors & rinses clean – even eggs and cheese won’t stick
- Dishwand head may vary
- Scraper helps remove stuck-on food
- When it is time to change the head, hold the dishwand with head facing up. Push tab away from handle, slide refill off and push forward to remove. Slide new head onto handle and click into place
- For Soap Control Dishwands, remove Soap Stopper by pushing up through back of new head to dispense soap through hole. Leave Soap Stopper in place for classic dishwands
- Fill it up with your favorite dish soap and effortlessly wipe away grease and grime
- Top shelf dishwasher safe
- Works with all Scotch-Brite™ Dishwands
- Scotch-Brite™ dishwands are long lasting and reusable
- Antibacterial – Fights Odor Causing Bacteria*
- *This Scotch-Brite™ cleaning tool contains an antimicrobial agent in the scrubber pad that protects the product from bacterial odors. Product does not protect users or others from food-borne or disease-causing bacteria. Clean thoroughly after use
| 3M ID | 7100262466 |
|---|---|
| Keywords | dishwand, dish wand, refillable dish wand, kitchen sponge, dishwands, kitchen scub, kitchen sponge |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 60.781 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.352 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.8199638446521 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.13399916757859046 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.059998804653614436 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 832.79 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.215 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.352 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.89 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 240.01096230538917 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.174999923389364 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.41999163257530103 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.377952755905511 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3933.075 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 532.971 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 190.505 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.82 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Item Quantity | 7 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 7 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96905.70562243486 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 461.9985120120076 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 157.49603548225468 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.588 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 71.439 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.282 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2625 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2625 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


