Scotch-Brite™ Stainless Steel Scrubber 84CC, 1.75 oz, 12/Pack, 6 Packs/Case
The Scotch-Brite™ Stainless Steel Scrubber 83 utilizes high-quality stainless steel to face the toughest cleaning chores. Operating rust and splinter-free, this scrubber helps remove baked-on food from pots, pans, grills, ovens, and everything in between. Choose the reliable cleaning action of the Scotch-Brite™ Stainless Steel Scrubber 83.
Special Price
$100.28
Regular Price
$117.98
| UPC | 50048011351266 |
|---|---|
| 3M ID | 7100222524 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Single wire strand construction to eliminate multiple ends
- High quality grade stainless steel to withstand breakage under normal usage and provide durability and corrosion resistance from exposure to hot water, detergents and normal cleaning liquids
- Use for cleaning, scouring, and scrubbing pots, pans, baking dishes, broiler pans, grills and ovens
| 3M ID | 7100222524 |
|---|---|
| Part number | 84CC |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Net Weight (Imperial) | 1.75 oz |
| Net Weight (Metric) | 49.612 g |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Type of Cleaning | Scrub |
| Country of Origin | India |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 56.145 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 27.343702325199924 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.12377853710369952 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.031598856038958505 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 448.083 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 14.333 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 438.93299007070453 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3999992989300063 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.37918627246750203 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 14.15 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.3 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7192.823 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 171.996 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.941 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.382 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 23.876 CM |
| Consumer - Item Quantity | 12 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1968.7498626965757 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.911999555900818 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2751176348050124 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32262.03 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4042.415 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1031.976 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.72 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85677.33670900413 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 297.99883979529903 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 68.25291174981625 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.404 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.959 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.95 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


