Scotch-Brite™ Stainless Steel Scrubber 84, 1.75 oz, 12/case
High quality stainless steel for tough cleaning chores. Removes baked on food from pots, pans, baking dishes, grills and ovens. Two sizes.
Special Price
$33.22
Regular Price
$39.09
| UPC | 50048011190841 |
|---|---|
| 3M ID | 7100083743 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Single wire strand construction to eliminate multiple ends
- High quality grade stainless steel to withstand breakage under normal usage and provide durability and corrosion resistance from exposure to hot water, detergents and normal cleaning liquids
- Use for cleaning, scouring, and scrubbing pots, pans, baking dishes, broiler pans, grills and ovens
| 3M ID | 7100083743 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Gray |
| Commercial Kitchen Cleaning | Pot and Pan Cleaning |
| Net Weight (Imperial) | 1.75 oz |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Type of Cleaning | Scrub |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.4 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 49.442 G |
| Base - Metric Height Dimension | 95.25 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 60.96 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.74997498026492 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.10900095166944718 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09999947750443862 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 553.063 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 45.359 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 60.96 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 391.31402672254166 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.5590010916629837 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1999937300532635 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.7 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6412.488 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 707.151 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 544.308 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.558 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.558 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 313.05641230252616 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 215.9979013756338 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.975 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


