Scotch-Brite® Stainless Steel Scouring Pad 214C, 8/3
Special Price
$2.28
Regular Price
$2.68
| UPC | 00051141406862 |
|---|---|
| 3M ID | 7100206029 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
As cleaning tool experts for over 50 years, Scotch Brite Brand is the only brand with the breadth of cleaning tools for all your home cleaning needs. Whether in the kitchen for scrubbing dishes, wiping counters, and cleaning appliances, or in your bathroom's hard to reach places like shower tile and under the toilet rim, or even removing pet hair and lint from your clothing, Scotch Brite brand cleaning tools help you get the job done right because we know clean feels good.
- Ideal for uncoated cookware
- Great for pots, pans, grills, broilers and more
- Long-lasting & Durable
- Cuts through and removes tough soil & burnt-on food FAST!
- Easy to rinse out
- Will not rust
| 3M ID | 7100206029 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Gray |
| Package Quantity | 3 |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Product Usage | BBQ's Kitchen Pots & Pans Tools Uncoated Cookware |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Deep Cleaning |
| Country of Origin | India |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 87.543 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.91 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 70.36037694122632 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.19299927818450738 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15899958811035556 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.9015748031496065 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.153 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 72.121 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.495 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.953 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.91 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 330.74167526287806 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7649988248259114 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2719967048828444 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5419.885 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 800.59 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 576.968 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88484.42893736181 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 438.99988882088115 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 279.83936325913066 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.45 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 126.933 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.171 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1760 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 220 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 44 |
Write Your Own Review


