Scotch-Brite™ Stainless Steel Hood Degreaser Wipes with Scotchgard™ Protector, 30/Pack, 6 Packs/Case
Degreases and protects stainless steel hoods. Scotchgard™ Protector leaves behind a protective layer on the stainless steel that makes it easier to remove grease each time you clean.
Special Price
$58.59
Regular Price
$68.93
| UPC | 50638060846433 |
|---|---|
| 3M ID | 7100233381 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- STAINLESS STEEL WIPES: Ready-to-use, pre-moistened, disposable wipes with a degreaser and Scotchgard Protector
- ONE STEP CLEANING: No need to dilute chemicals, no rinsing. No risk of overspray.
- HACCP International Certified
- REDUCE CLEANING TIME: Wipes leave behind a protective Scotchgard layer that can cut future cleaning time by 45% - even after just one use. Can eliminate the need for deep cleaning with regular use.
- NSF (National Sanitation Foundation) Certified
| 3M ID | 7100233381 |
|---|---|
| Keywords | stainless steel cleaner |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Cloths & Wipes > Chemical Wipes |
| Disinfectant | No |
| Package Quantity | 30 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Scotchgard™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 720 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 12.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 948.008 G |
| Base - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 89.06244584142712 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.0899998824936143 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.9999983685792597 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1459.472 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 907.184 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 774.3748361512471 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.014998466574735 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.99999021147556 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12689.73 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5903.504 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5443.104 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.465 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90193.09377201431 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1284.9995691065085 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1151.9990955756157 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.478 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 522.538 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


