Scotch-Brite™ Sponge A21, 2/Pack, 24 Pack/Case
Cellulose sponge stays fresh longer. Resists odors, staining and crumbling. Features 3M’s unique anti microbial technology integrated into every fiber. Sponge resists the growth of odorcausing bacteria through hundreds of uses.
Special Price
$63.34
Regular Price
$74.52
| UPC | 50021200571966 |
|---|---|
| 3M ID | 7100069314 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch-Brite™ Sponge A21 features 3M's antimicrobial technology that helps it resist the growth of odour-causing bacteria through hundreds of uses.
- Resists odors, staining and crumbling.
- Cellulose sponge
- Stronger, less likely to fall apart
| 3M ID | 7100069314 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Material | Cellulose |
| Product Color | Pink |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 6 |
| Base - Metric Gross Weight | 55.746 G |
| Base - Metric Height Dimension | 91.44 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 19.44002903753839 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.12289889267758186 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.12279748003697681 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.6 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.9 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 318.565 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 55.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 91.44 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 22.86 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PADS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.8276997026435 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2486814317445419 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.24559496007395362 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.5826771653543306 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.811023622047244 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 636.272 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 111.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PADS |
| Consumer - Item Unit | PADS |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1227.052631270617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.547508724628679 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.894279041774887 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20107.79 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2969.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2673.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PADS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 443.12914699160393 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 353.65674250649323 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 160.416 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PADS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


