Scotch-Brite® Soap Scum Eraser 832B-6, 6/2
Special Price
$1.76
Regular Price
$2.07
| UPC | 50051141356018 |
|---|---|
| 3M ID | 7010371413 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easily removes hard water spots, and soap scum from just about any where with the Scotch-Brite® Soap Scum Eraser
- Use with just water to remove stubborn stains without scratching or the use of harsh chemicals
- Safe on: Shower doors, tubs, faucets, fixtures, tile, and more!
- Easily removes hard water spots, and soap scum
- Scotch-Brite™ is long-lasting and reusable
- 2 Pack
| 3M ID | 7010371413 |
|---|---|
| Keywords | heavy duty sponge, scouring sponge, sponge, scotch-brite sponge, sponges, scouring sponge, no scratch sponge, kitchen sponges |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Scrubbing Pads & Sponges |
| Color Family | Multi-color |
| Package Quantity | 2 |
| Product Color | Multi-color |
| Product Sub-Category | Easy Eraser |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Bathroom Bathtubs Shower Doors Showers Tile |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Chemical Free Cleaning |
| Why Buy Statement | Scotch-Brite? Soap Scum Eraser removes tough hard water spots & soap scum. |
| Country of Origin | Germany |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 79.379 G |
| Base - Metric Height Dimension | 155.448 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 45.72 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 60.596577886069156 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.175000739099734 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06250105132941279 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.12 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.993 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.35 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 155.448 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 45.72 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 359.8445090590969 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2939988386488952 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.37500630797647677 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5896.795 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 586.948 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 170.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.875 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.462 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93061.20974446673 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 301.9980252313327 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 78.75132467506012 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.525 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 35.721 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.231 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1260 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review

