Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning TN Quick Change Disc, SL-DN, Heavy Duty A Coarse, 5 in, 50 ea/Case
| UPC | 00048011602851 |
|---|---|
| 3M ID | 7000148260 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc combines blending, refining and deburring capabilities with an aggressive cut. This heavy duty disc is highly durable and wear resistant, making it perfect for surface prep.
To reduce rework and boost productivity for any project, apply the open web abrasive on both hard and soft metals, including stainless and carbon steels, to contour and remove unwanted burrs, soils, and contaminants while maintaining the integrity of the project.
The TN Quick Change attachment system is made for quick and easy attachment, removal, and re-attachment. The system prevents contamination and the abrasive from gouging the workpiece when blending and refining.
Expect a great aesthetic finish on a variety of metals with the 3M™ Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc.
- VERSATILE WEB: Allows you to achieve your finish under a wide range of conditions
- EFFICIENT: Larger contact area allows for more coverage on irregular surfaces
- DURABLE: Medium duty construction to withstand a variety of tough jobs
- FAST DISC REPLACEMENT: TN Quick Change attachment system provides quick and secure disc change outs
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Deburring
| 3M ID | 7000148260 |
|---|---|
| Keywords | SL Surface Conditioning Disc, scotch brite, Scotch-Brite, Scotch-brite, TN attachment, SC Disc, non-woven disc, non woven disc, surface conditioning disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Brown |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Dark Brown |
| Product Number | SL-DN |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.187992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 46.266 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.698828295294386 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10199907022245547 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10198584248672436 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.18799212598425197 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.077 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 46.26 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 4.775 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1078.5541571083143 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.877523909848836 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.099292124336219 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.48031496062992 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17674.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.666 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.313 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.177 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.317 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 352.7396194958041 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 275.3617747141558 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 124.902 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


