Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning TN Quick Change Disc, SL-DN, A/O Coarse, 4-1/2 in, 50 ea/Case
Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning TN Quick Change Disc is a durable product that combines blending and finishing capability with aggressive cut. The unique open web construction resists loading while giving you an aggressive cut and long product life — on both edges and flat surfaces.
Special Price
$4.94
Regular Price
$5.81
| UPC | 00048011646138 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121150 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- BUILT FOR VERSATILITY: Makes quick work of blending, deburring, finishing, grinding, radiusing, refining and surface preparation
- LONG-LASTING PERFORMANCE: Specially engineered for durability and long abrasive life
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on aluminum, mild steel, nickel alloy, stainless steel and titanium
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: TN quick change attachment system allows for fast disc changes
- TOUGH ENOUGH FOR HEAVY-DUTY USE: Combination of aluminum oxide grain and moderate conformability makes for a tough, durable surface conditioning disc
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Medium (MED), Coarse (CRS), Heavy-duty (CRS HD) and Super Duty (CRS SD) to fit your application needs
| 3M ID | 7000121150 |
|---|---|
| Keywords | SL Surface Conditioning Disc, scotch brite, Scotch-Brite, Scotch-brite, TN attachment, SC Disc, non-woven disc, non woven disc, surface conditioning disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Brown |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Light Brown |
| Product Number | SL-DN |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.3 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.22 G |
| Base - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.074974748374694 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06000982776672368 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06000982776672368 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.3 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 99.551 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27.22 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 7.62 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1078.5541571083143 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.76329081549586 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.000491388336184 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.48031496062992 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.401574803149606 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17674.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.707 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.361 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.177 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.317 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.315 M |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 238.0992431596678 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 162.02653497015393 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 73.494 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


