Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc, SL-DH, Super Duty A Coarse, 7 in x NH, 25 ea/Case
| UPC | 00048011337890 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121081 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc combines blending, refining and deburring capabilities with an aggressive cut. This heavy duty disc is highly durable and wear resistant, making it perfect for surface prep.
To reduce rework and boost productivity for any project, apply the open web abrasive on both hard and soft metals, including stainless and carbon steels, to contour and remove unwanted burrs, soils, and contaminants while maintaining the integrity of the project.
The hook and loop attachment system is made for secure disc attachment, removal, and re-attachment. The system prevents contamination and the abrasive from gouging the workpiece when blending or refining.
Expect a great aesthetic finish on a variety of metals with the 3M™ Scotch-Brite™ SL Surface Conditioning Disc.
- VERSATILE WEB: Allows you to achieve your finish under a wide range of conditions
- EFFICIENT: Larger contact area allows for more coverage on irregular surfaces
- DURABLE: Medium duty construction to withstand a variety of tough jobs
- SECURE DISC REPLACEMENT: Hook and loop attachment system provides secure disc change outs
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Deburring
| 3M ID | 7000121081 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Non-woven Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Refining |
| Backing Material | Non-woven |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Black |
| Disc Type | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | SL-DH |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.307874016 |
| Base - Customary Length Dimension | 7 |
| Base - Customary Width Dimension | 7 |
| Base - Metric Gross Weight | 67.857 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.782 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15.085801825146957 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.14959907725079238 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.14956159866622096 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.30787401574803147 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 247.212 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 67.84 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.782 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 576.1139396294541 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.100598076638723 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7390399666555236 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9440.816 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.86 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.696 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.558 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.844 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87263.95405546717 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 444.9986669749317 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 373.90399666555237 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.346456692913385 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.43 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 169.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.101 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 2500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


