Scotch-Brite™ Sienna Diamond Floor Pad Plus, 17 in, 5/Case
Diamond coated floor pads for cleaning and conditioning worn and dull marble, terrazzo, slate and polished concrete flooring. When floor appearance reaches a medium shine, the Scotch Brite™ Purple Diamond Floor Pad Plus can be used to further enhance the floor appearance.
Special Price
$265.05
Regular Price
$311.82
| UPC | 50638060368546 |
|---|---|
| 3M ID | 7100200177 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Simplified, one-step process that simultaneously cleans and polishes stone floors
- Helps eliminate the need to use floor finishes, coatings, stripper and cystallization products, and the labor-intensive work associated with applying these chemical products
- Conditions floors to bring out a medium gloss to enhance floor appearance
- For use on low and high speed equipment
- Can be used to further enchance floor appearance that already has a medium shine
| 3M ID | 7100200177 |
|---|---|
| Part number | DIA-SIEN |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole | Yes |
| Color Family | Brown |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Sienna |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 325.77 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 346.9830227062029 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7181999115196757 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.530599754136076 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 5686.033 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 240.676 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1734.9150525072703 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.5909995575983786 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6529987706803797 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.745669291338583 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.396850393700788 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.356692913385828 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28430.164 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1628.85 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1203.38 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.594 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.188 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 44.086 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


