Scotch-Brite™ Sienna Diamond Floor Pad Plus, 16 in, 5/Case
Diamond coated floor pads for cleaning and conditioning worn and dull marble, terrazzo, slate and polished concrete flooring. When floor appearance reaches a medium shine, the Scotch Brite™ Purple Diamond Floor Pad Plus can be used to further enhance the floor appearance.
Special Price
$253.52
Regular Price
$298.26
| UPC | 50638060368539 |
|---|---|
| 3M ID | 7100200175 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Simplified, one-step process that simultaneously cleans and polishes stone floors
- Helps eliminate the need to use floor finishes, coatings, stripper and cystallization products, and the labor-intensive work associated with applying these chemical products
- Conditions floors to bring out a medium gloss to enhance floor appearance
- For use on low and high speed equipment
- Can be used to further enchance floor appearance that already has a medium shine
| 3M ID | 7100200175 |
|---|---|
| Part number | DIA-SIEN |
| Global Product Hierarchy | Cleaning Supplies > Floor Pads |
| Center Hole | Yes |
| Color Family | Brown |
| Material | Non-woven Nylon/Polyester Fiber |
| Product Color | Sienna |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Country of Origin | Thailand |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 286.398 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1544.0176470904123 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.1569997528838503 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.357998217650795 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.745669291338583 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.412992125984253 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.37283464566929 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25301.916 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1431.991 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1069.57 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.594 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.689 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 41.587 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104411.62614608694 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 198.6364982285747 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 127.33238877011975 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.32283464566929 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.711 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 57.757 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 133.4 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 120.2 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.7 CM |
| Pallet - Item Quantity | 270 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

