Scotch-Brite™ Shower and Bath Scrubber 549X-4, 1 Handle/Tool with Card
Ideal for cleaning showers.
Special Price
$6.05
Regular Price
$7.12
| UPC | 00051141355818 |
|---|---|
| 3M ID | 7100219533 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Power easily through tough shower and tub grime in hard-to-reach places with the Extendable Scotch-Brite® Non-Scratch Tub & Tile Scrubber.
- Powers through soap scum, hard water, limescale, and other shower grime without scratching
- Tool extends over 25” so you can clean without reaching or bending
- Replaceable scrubber pads available for reusable handle
- Safe on tile floors and walls, shower doors, tubs, and more!
- Use with just water or your favorite cleaner
- Scrubbing fibers made from 100% recycled content
| 3M ID | 7100219533 |
|---|---|
| Keywords | bathroom cleaning, sponge, sponges, kitchen sponge, kitchen sponges, heavy duty sponge, non scatch sponge, non scratch sponges, brushes |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Bathroom Bathtubs Shower Doors Showers Tile |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Chemical Free Cleaning |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 189.6 G |
| Base - Metric Height Dimension | 54.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 216.3111097875739 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.41799644910252787 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3899977418050484 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 21.37795275590551 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5196850393700787 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3544.704 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 176.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 54.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 551.2499981692877 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0099544443395287 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5599909672201937 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9033.369 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 911.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 707.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.34 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86348.59789404618 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 303.9998225719714 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 187.19891606642324 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.415 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 84.912 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.143 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

