Scotch-Brite's® Non-Scratch Tub & Tile Scrubber Refill 560-6, 6/1
Ideal for cleaning showers
Special Price
$1.73
Regular Price
$2.03
| UPC | 00638060661505 |
|---|---|
| 3M ID | 7100219532 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Continue to power easily through tough bathroom messes by replacing your scrubber with the Scotch-Brite® Non-Scratch Tub & Tile Scrubber Refill.
- Powers through soap scum, hard water, limescale, and other shower grime without scratching
- Use with just water or your favorite cleaner
- Safe on tile floors and walls, shower doors, tubs, and more!
- Scrubbing fibers made from 100% recycled content
- To replace: Remove used head from tool and discard. Center new scrubber head on tool, press into place, and wiggle back and forth to secure
| 3M ID | 7100219532 |
|---|---|
| Keywords | bathroom cleaning, sponge, sponges, kitchen sponge, kitchen sponges, heavy duty sponge, non scatch sponge, non scratch sponges, brushes |
| Global Product Hierarchy | Default Category/Cleaning Supplies/Handled Brushes, Pads & Refills |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Sub-Category | Handled Scrubbers |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Bathroom Bathtubs Shower Doors Showers Tile |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | Scotch-Brite® |
| Type of Cleaning | Chemical Free Cleaning |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 24.267 G |
| Base - Metric Height Dimension | 13.653 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.858 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 18.14443392666313 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.05349957716440424 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.02645547146218531 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.375196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1251968503937009 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 297.334 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 12.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.653 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.858 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 219.01104432130123 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.505960891714294 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.15873282877311184 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.7952755905511815 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.25984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3588.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 229.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 72.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84639.93305939368 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 191.8021681008435 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 44.44519205647132 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.387 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 20.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 56 |
Write Your Own Review


