Scotch-Brite™ Roloc™ SL Surface Conditioning Disc, SL-DR, Super Duty A Coarse, TR, 3 in, 25/Carton, 100 ea/Case
| UPC | 00048011337968 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046220 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
With this versatile capability, Scotch-Brite™ Roloc™ SL Surface Conditioning Discs can reduce or eliminate subsequent conditioning steps for weld clean up, grindline refinement, metal blending, and even light deburring. Available in four grades: Medium, Coarse, Heavy Duty and Super Duty, the open-web, non woven SL disc runs cool, resists loading, and maintains cut-rate consistency throughout the life of the disc. These same attributes allow you to use less pressure, reducing fatigue and maximizing disc life.
Aluminum oxide abrasive mineral is used in the Scotch-Brite™ Roloc™ SL Surface Conditioning Disc. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
3M™ Roloc™ TR quick change discs are smaller discs that quickly attach onto a Roloc™ disc pad (sold separately) so that you can conveniently and quickly change discs as needed. Roloc TR and TSM systems provide a secure attachment even for heavy-duty applications, and the variety of other 3M Roloc discs allow swapping from one application to the next in seconds. Each disc is also color-coded to identify its grade, making it easy to grab the grade required for different applications.
Scotch-Brite™ surface conditioning products were developed with abrasives incorporated into non-woven nylon or synthetic fibers. Combining abrasives with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool, reducing the risk of part discoloration and warping. The fibers are load resistant and keep the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers, which also extends the life of the disc.
- BUILT FOR VERSATILITY: Makes quick work of blending, deburring, finishing, grinding, radiusing, refining and surface preparation
- LONG-LASTING PERFORMANCE: Specially engineered for durability and long abrasive life
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on aluminum, mild steel, nickel alloy, stainless steel and titanium
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Convenient 3M™ Roloc™ attachment system allows for fast disc changes
- TOUGH ENOUGH FOR HEAVY-DUTY USE: Combination of aluminum oxide grain and moderate conformability makes for a tough, durable surface conditioning disc
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from Medium (MED), Coarse (CRS), Heavy-duty (CRS HD) and Super Duty (CRS SD) to fit your application needs
| 3M ID | 7000046220 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Black |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | SL-DR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 12.16 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.026808211081681115 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.026808211081681115 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.1 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 14748.358 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 12.16 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 196.62497199010147 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8342997480314759 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.6702052770420278 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3222.106 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 304.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 13.97 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 988.6039988615411 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.049891756336201 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6808211081681113 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.1 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16200.317 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.837 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.216 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.034 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.972 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.972 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95868.30197282443 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 327.00065038571967 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 193.019119788104 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.59842519685039 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.571 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 87.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.209 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

