Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc, SE-DR, A/O Medium, TR, 3 in, 25/Carton, 100 ea/Case
| UPC | 00048011184722 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046112 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc provides an extra cut and long life, while heavy duty web construction offers a resilient disc edge, helping to reduce tearing when pushed against corners and welds.
These coarse discs are ideal for heavy duty blending, grinding, refining, radiusing and deburring. The aluminum oxide material provides the discs with a high cut rate, and is suitable for use on a variety of substrates in professional metalwork applications, including ferrous alloys.
These small, quick change discs can be easily attached to a Roloc™ disc pad (sold separately). Discs’ grades are color coded for easy identification.
Complete jobs and multi step finishing processes efficiently with 3M™ Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc.
- HEAVY DUTY APPLICATION: Robust construction to withstand aggressive jobs
- DURABLE: Tough web construction offers a resilient disc edge, reducing tearing
- ACCURACY: Smaller contact area allows for more control and precision
- FAST DISC REPLACEMENT: 3M™ Roloc™ attachment system provides quick and secure disc change out
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Blending, Refining, Finishing, Deburring, Radiusing
| 3M ID | 7000046112 |
|---|---|
| Keywords | 3m scotch brite roloc surface conditioning disc 3 in medium heavy duty non-woven open-web deburring consistent finishing grind sanding professional abrasive high cut rate woodwork metalwork ferrous alloys quick change attachment irregular surface |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Red |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Maroon |
| Product Number | SE-DR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.01 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 10.705 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.254 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.09 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.023600485166891144 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0235894620537819 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.01 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.09 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 0.254 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 179.214043467457 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8187968417546353 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5897365513445475 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.47244094488189 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.47244094488189 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2936.792 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 267.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.152 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.139 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.139 M |
| Inner - Item Quantity | 25 |
| Inner - Total Unit Quantity | 25 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 25 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 946.1536245907138 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.8999774180504843 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.35894620537819 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.692913385826771 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15504.68 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.769 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.07 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.17 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 310.85178968067737 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 169.8441267872297 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 77.04 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 7200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

