Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc, SE-DR, A/O Fine, TR,1 in, 50/Carton, 200 ea/Case
| UPC | 00076308771324 |
|---|---|
| 3M ID | 7100078004 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The open-web fiber runs cool and resists loading while the aluminum oxide abrasives provide a high cut-rate for consistent finishing. The 3M™ Roloc™ attachment system gives you quick and easy disc change-out, making the SE Roloc disc ideal for heavy duty deburring and finishing.
SE surface conditioning discs use aluminum oxide abrasive. Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate and long life. This mineral is a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges in use, whereas traditional abrasives, such as garnet, quickly wear down with use. Due to its high cut-rate, hardness, strength, and low heat retention, aluminum oxide mineral is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing use. Aluminum oxide is suitable on a wide variety of substrates in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
3M™ Roloc™ TR, TS, and TSM quick change discs are smaller discs that easily and quickly attach onto a Roloc™ disc pad (sold separately) so that you can conveniently change discs from job to job or in multi-step finishing processes. The 3M™ Roloc™ Quick Change Attachment System provides a secure attachment even for heavy-duty applications, and the variety of available Roloc discs allows swapping from one application to the next in seconds. Each disc is also color-coded to identify its grade, making it easy to grab the grade required for different applications.
Scotch-Brite™ surface conditioning products were developed with abrasives incorporated into non-woven nylon or synthetic fibers. Combining abrasives with the fibers creates an abrasive system that delivers consistent results for the life of the product. The open-web material runs cool, reducing the risk of part discoloration and warping. The fibers are load resistant and keep the abrasive minerals cutting at high performance by limiting clogging of the fibers, which also extends the life of the disc.
- BUILT FOR HEAVY USE: Extra cut and longer life for blending, deburring, finishing, grinding, radiusing and refining
- BUILT FOR DURABILITY: Delivers a fast, aggressive cut with excellent edge durability
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on carbon steel, and suitable for aluminum and stainless steel
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Convenient 3M™ Roloc™ attachment system allows for fast disc changes
- FIND YOUR FINISH: Available in a range of grades to help you achieve the finish you need
- POWERED BY ALUMINUM OXIDE: Take advantage of aluminum oxide with its high cut-rate, hardness and strength
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Fine (FIN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
| 3M ID | 7100078004 |
|---|---|
| Keywords | non woven disc, surface disc, grinding disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Green |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Color | Green |
| Product Number | SE-DR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.907 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.3 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0019995927180168397 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0019995927180168397 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.3 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.3 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.907 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 7.62 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | DISC |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 85.18487509415964 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.21098238491092786 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.09997963590084198 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.1102362204724407 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.102362204724409 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.488188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1395.93 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 45.35 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.079 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.155 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.114 M |
| Inner - Item Quantity | 50 |
| Inner - Total Unit Quantity | 50 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Inner - Item Unit | DISC |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | DISC |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 429.9069070579086 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1239166126185058 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3999185436033679 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.850393700787402 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7044.912 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 509.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 181.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.174 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.241 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISC |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 244.71311102521412 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 74.3839672611777 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 33.74 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 37200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 37200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 186 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISC |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |


