Scotch-Brite™ Roloc™ Pro Brake Hub Cleaning Disc, XO-DR, 07546, SiC Extra Coarse, 1-1/2 in x 5/8 in, 10/Carton, 60 ea/Case
| UPC | 00638060217139 |
|---|---|
| 3M ID | 7100176087 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Cleaning the brake system’s rotor and hub is an important step in reducing the potential for misalignment. Being proactive helps avoid rotor disc thickness variability and misalignment, which can lead to premature brake pad wear and braking problems like pedal pulsation when stopping. As corrosion may inhibit overall brake performance, 3M designed their brake hub cleaning discs to give operators a quick and effective means of removing rust from the rotor and hub.
Engineered for High PerformanceScotch-Brite™ Roloc™ Brake Hub Cleaning Pro Disc features silicon carbide mineral, known for its sharp cutting capabilities. The open web is load resistant, so rust and debris won't clog the fibers. This anti-clogging construction keeps the abrasive minerals cutting at their full potential for the life of the disc.
Roloc™ Makes Tool Attachment EasyThis disc comes with the added benefit of a Roloc™ attachment. Operators can quickly and swiftly attach the disc to a Roloc™ holder that connects to the power tool. Altogether, Roloc™ attachment systems help enhance productivity by minimizing the time it takes to set up disc and tool connections.
- Quickly removes rust and corrosion without excessive material removal or gouging
- Hollow center allows the disc to slide over and around hub studs without damaging stud threads
- Features sharp silicon carbide mineral incorporated in a non-woven nylon web
- High conformability with minimized chunking
- Contains no wire filaments
- Ideal for effective removal of buildup on brakes
- Open web resists loading for consistent cutting action
- Roloc™ attachment system makes disc changes easy
| 3M ID | 7100176087 |
|---|---|
| Keywords | silicon carbide, brake rotors, rotor disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Cleaning, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Material | Non Pertinent |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.625 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 15.875 mm |
| Color Family | Purple |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | XO-DR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 0.625 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.5 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 9.329 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.015 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.038 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 6.971962762823163 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.020566924439227228 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.009997963590084199 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 114.25 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.535 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 46.403980603236796 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.15499819805170004 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.09997963590084198 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.124803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 760.425 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 45.35 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 11.43 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.477 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 418.3199626241772 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.233997829372659 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5998778154050519 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6855.036 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 559.732 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 272.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.082 CM |
| Shipper - Item Quantity | 60 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 60 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 251.32697889076044 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 104.97751538457315 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 47.617 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 10500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 10500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 175 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

