Scotch-Brite™ Roloc™ Pro Brake Hub Cleaning Disc Kit, 5 ea/Case
| UPC | 00638060217580 |
|---|---|
| 3M ID | 7100176090 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Cleaning the brake system’s rotor and hub is an important step in reducing the potential for misalignment. Being proactive helps avoid rotor disc thickness variability and misalignment, which can lead to premature brake pad wear and braking problems like pedal pulsation when stopping. As corrosion may inhibit overall brake performance, 3M designed their brake hub cleaning discs to give operators a quick and effective means of removing rust from the rotor and hub.
Engineered for High PerformanceScotch-Brite™ Roloc™ Brake Hub Cleaning Pro Disc features silicon carbide mineral, known for its sharp cutting capabilities. The open web is load resistant, so rust and debris won't clog the fibers. This anti-clogging construction keeps the abrasive minerals cutting at their full potential for the life of the disc.
Roloc™ Makes Tool Attachment EasyThis disc comes with the added benefit of a Roloc™ attachment. Operators can quickly and swiftly attach the disc to a Roloc™ holder that connects to the power tool. Altogether, Roloc™ attachment systems help enhance productivity by minimizing the time it takes to set up disc and tool connections.
- Quickly removes rust and corrosion without excessive material removal or gouging
- Hollow center allows the disc to slide over and around hub studs without damaging stud threads
- Features sharp silicon carbide mineral incorporated in a non-woven nylon web
- High conformability with minimized chunking
- Contains no wire filaments
- Ideal for effective removal of buildup on brakes
- Open web resists loading for consistent cutting action
- Roloc™ attachment system makes disc changes easy
| 3M ID | 7100176090 |
|---|---|
| Part number | 21758 |
| Keywords | silicon carbide, brake rotors, rotor disc |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Discs > Quick Change Discs |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Cleaning, Finishing, Surface Preparation |
| Backing Thickness (Imperial) | 0.0 NP |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Purple |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Number | XO-DR |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch-Brite™ |
| Trademark 2 | Roloc™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.125 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.547992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.996850394 |
| Base - Metric Gross Weight | 82.1 G |
| Base - Metric Height Dimension | 53.975 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 166.319 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 126.92 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 69.52856228547103 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1809995172537845 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05202909387563111 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.125 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.547992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.996850393700788 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1139.369 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 23.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 53.975 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 166.319 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 126.92 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 357.76878640371456 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6999845037075911 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.2601454693781555 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.4015748031496065 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.692913385826772 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.133858267716535 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5862.78 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 771.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 118.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85250.170500341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 374.7858457142919 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 52.02909387563111 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.397 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 23.6 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 40 |


